2’si Birden Geliyor! İktisatta İşler Daha Berbat Olacak! Merkez Bankası’nın Faiz Kararı neleri Tetikleyecek?

Posted by

Geçen sene eylül ayından başlayarak Merkez Bankası faizi düşürmeye başlamıştı. Merkez bankası toplamda 500 baz puan faiz düşürerek faizi 14 puanda sabitledi. Aralık ayından itibaren de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi sabit tutuyor. Bugün merakla beklenen faiz kararı açıklandı. TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu faizi sabit tuttuklarını açıkladı. Bu açıklamadan sonra iktisat etrafları enflasyon ve döviz kurunda neler olacağını merakla takip ediyor. Pekala enflasyon ve dolar faizin sabit tutulmasına ne reaksiyon verecek?

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZİ DÜŞÜRMEYE BAŞLADIĞI EYLÜL AYINDAN BU GÜNE KADAR NELER OLDU?

2021 yılının Eylül ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nas Suresi’ni hatırlatarak faizin haram olduğunu söylemesinden sonra faiz indirmeye başladı. Merkez Bankası Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında 500 baz puanlık indirim yaptı. Tüm bu faiz indirimi yapıldığı müddette enflasyon ve döviz kuru süratle yükseldi. Yükselen doları denetim altına almak isteyen Merkez Bankası kamu bankaları aracılığı ile piyasalara dolar sürdü ve bu harekette Merkez Bankası’nın rezervlerinin erimesine neden oldu. Enflasyon ise 2021 yılının eylül ayında yıllık yüzde 19’du. TÜİK’in bile Nisan ayı enflasyonu yüzde 69.97 Enag’da ise yıllık enflasyon yüzde 156,86 olarak çıkıyor. Tekrar 2021 yılının Eylül ayında 8 lira 63 kuruş şuanda 16 lira 40 kuruş düzeyinde süreç görüyor. Tekrar bu periyotta Türkiye’n CDS’i 392 puan düzeylerindeydi. Şu anda ise 730 puan düzeylerinde.

MERKEZİN FAİZ KARARI DÖVİZ VE ENFLASYONUN DENETİMİNİ ZORLAŞTIRACAK

Doç. Dr. Atilla Çifter, Merkez Bankası’nın faiz kararını kıymetlendirdi. Artık iktisat idaresinin çok sıkıntı olduğunu belirten Doç. Dr. Atilla Çifter, enflasyonun ve döviz kurunun denetiminin daha da zorlaşacağını belirtti.

Enflasyondaki yükseliş ve döviz kurlarındaki artışında direkt Merkez Bankası’nın uyguladığı siyasetin tesirli olduğunu söyleyen Doç. Atilla Çifter, dolarizasyona tahlil olarak doların tavan yaptığı Aralık ayında Kur Muhafazalı Mevduat ve ya kısaca KKM dediğimiz uygulamayı başlattığını hatırlattı. Aralıkta uygulamaya alınan Kur Muhafazalı Mevduat’ın Mart ayında birinci ödemelerinin yapıldığını belirten Çifter, KKM’nin hem Hazine ve Maliye Bakanlığı’na hem de Merkez Bankası’na büyük yük getirdiğini söyledi. Turizm gelirlerinin döviz kurundaki artışı engelleyecek kadar yüksek olmadığını belirten Doç. Dr. Atilla Çifter, döviz kuru ve enflasyon ortasında etkileşim var. Döviz kurundaki artış birebir vakitte enflasyonu da arttırıyor. Önümüzdeki aylarda hem enflasyonun hem de döviz kurunun artacağını denetimin ise zorlaşacağını açıkladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.