65 milyon yaşındaki Levent Vadisi

Posted by

Malatya ili sonlarındaki Levent Vadisi, çeşitli deformasyonlar sonucu meydana gelen 65 milyon yıllık bir jeolojik oluşum. Bu tabiat olağanüstüsü oluşum, bünyesinde barındırdığı jeolojik özellikler ile dünyadaki enteresan doğal alanlar ortasında gösterilen ve neolitik çağdan kalma kalıntıların da bulunduğu 28 kilometre uzunlukta bir alana sahip.

Levent Vadisi son derece enteresan jeolojik oluşumlar, uçurumlar ve duvar kısımlarında kaya kabartmalarının hakim olduğu yüzlerce mağarayı içerisinde barındırıyor.

Vadinin görünürlüğünü artırmak ve bu tabiat olağanüstüsünü turizm açısından bir cazibe merkezine dönüştürmek hedefiyle, kayalıkların en merkezi noktasına, Malatya Valiliği tarafından seyir terası yaptırılmış.

Düz bir kaya bloğunun üzerine inşa edilen seyir terası, dere yatağından 240 metre yükseklikte olup müşahede terasının 8,5 metresi boşluğa uzanan, çelik konstrüksiyon ve cam ile inşa edilmiş bir yapı.

Seyir terası, Jeolojisi ve kültürel varlıkları ile Anadolu’nun en kıymetli jeoarkeolojik merkezi pozisyonundaki Levent Vadisi’nin tanıtılmasında kıymetli bir rol üstlenmiş.

Doğa yürüyüşü, paraşüt, kaya tırmanışı, kampçılık ve izcilik üzere spor ve alternatif turizm faaliyetlerinin yeni rotası olma yolundaki Levent Vadisi sonbahar ve yaz aylarında tabloları aratmayan görünümlere kapı açıp, ziyaretçiler için eşsiz bir görünümde dinlenme imkânı sunarken, fotoğraf meraklıları için de vazgeçilmez yerlerden biri.

Fotoğraflar: DepoPhotos / Berkcan Zengin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.