Adnan Oktar tekrar hakim karşısına çıkacak: İşte o tarih

Posted by

İstinaf mahkemesinin, Adnan Oktar Organize Cürüm Örgütü davasında verilen kararı metottan bozmasının akabinde İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince hazırlanan tensip zaptında, Oktar’ın da ortalarında bulunduğu 215 sanığın 6 Eylül’de Silivri’de tekrar yargılanmasına hükmedildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, Adnan Oktar organize silahlı kabahat örgütüne yönelik 215 sanığın yargılandığı davada lokal mahkemenin verdiği kararı yoldan bozmuştu. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, kararın bozulmasının akabinde yeni bir tensip zaptı hazırladı. 18 kişinin mağdur, 27 kişinin müşteki ve 86 kişinin katılan sıfatıyla yer aldığı tensip tutanağında, Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu 215 kişi sanık olarak yer aldı.

Hazırlanan tensip zaptında, ortalarında Adnan Oktar’ın da bulunduğu 71 sanığın tutukluluk halinin devamına hükmedilirken münasebet olarak ise sanıkların üzerine atılı çeşitli kabahatlerden somut kanıtların varlığı ve İstinaf 1. Ceza Dairesi’nin tahliye kararının akabinde haklarında İstinaf 2. Ceza Dairesi’nce yakalama buyruğu çıkarılan sanıkların şimdi yakalanamamış olması kaydedildi.

Zabıtta ayrıyeten, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na müzekkere yazılarak suça bahis Akkuyu Nükler Santrali ve Soçi görüşmelerinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hangi düzeyde, hangi üniteler tarafından temsil edildiği, Leila İzmailova isimli bir kişinin Türk yahut rastgele bir yabancı devlet heyetinde tercüman yahut öteki bir sıfatla bulunduğuna dair bir kayıt olup olmadığının sorulmasına hükmedildi.

Ali Kasap, Aydın Kasap, Sibel Yılmaztürk, Dolunay Tezin, Muhammed Kürşat ve Erkan Seyhan hakkında yakalama buyruğu düzenlenmesine de karar veren mahkeme, sanıkların Silivri Ceza İnfaz Kurumları yerleşkesinde bulunan duruşma salonlarında 6 Eylül 2022 tarihinde yine hakim çıkmasına karar verdi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.