‘ADÜ Hastanesi’nin tedaviye gereksinimi var’

Posted by

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Hastanesinde aygıtlar arızalandığı için MR çekilemiyor, vatandaş devlet ve özel hastanelere yönlendiriliyor. Aydın, Muğla ve Denizli’de çocuklara ameliyatsız kalp süreçleri yapabilen tek tabip 3 ayı aşkın müddettir süreç yapamıyor. Yeni Jenerasyon Hastane Yetişkin Acil Servisi dışında hizmet vermiyor. Hastanede misyonlu doktorlar, “Hastanemiz hasta, acil tedaviye muhtaçlığı var” diyerek neredeyse tüm kısımlarda problemler yaşandığını lisana getirdi.

ADÜ Hastanesi’nde misyon yapan tabipler her geçen gün artan ve tahlil bulunamayan meseleler, yetersiz teknik donanım nedeniyle büyük kasvetler yaşandığını, vatandaşların sağlıklı hizmet alamadığını belirterek, “Sağlık çalışanları ve hastalar sıhhati için acil tahlil bulunmasını istiyoruz. Kendisi hasta bir hastane ile sağlıklı hizmet veremiyoruz” dedi.

Hastanede iki MR aygıtından birinin, yaklaşık bir yıl evvel, ikincisininde geçtiğimiz ay hizmet dışı kaldığını söyleyen doktorlar, “MR’sız üniversite hastanesi mi olur” diyerek şu bilgileri verdi; “MR aygıtlarından bir tanesi bir yıl evvel arızalandı, onarılmadı. Tamiri özel çekimler devam etsin hastane ve hocalar kazansın diye geciktirildiğini düşünüyoruz. Şöyle ki, hastalardan MR isteniyor. MR randevu sekreterine gidince hastaya iki seçenek sunuyorlar.

Normal randevu 6 ay sonra fakat radyoloji hocasına özel muayene fişi kestirilirse aynı gün çekiyorlar. Hatta özel çekimler için ayrılmış randevu dilimleri var. Hocalar ve hastane kazanıyordu. Bu sistemle, aylar sonrasına randevu verilse de bir MR aygıtı vardı. O da bir ay evvel, yetkisiz, bilgisiz, hiçbir tecrübesi olmayan öğrenciye bırakıldı.

MR odasında hiçbir metal bulunmaması gerekirken, bir sandalye MR aygıtına girince o aygıt da bozuldu. On günde onarılacaktı, bir ayı geçti hala onarılmadı. Bu süreçte teşhis atlama ya da gecikme olursa bunun sorumlusu kim olacak” dedi.

“ALANINDA UZMAN TEK DOKTOR SÜREÇ YAPAMIYOR”

Aydın, Muğla ve Denizlide çocuklara ameliyatsız kalp süreçleri yapan tek doktorun kısır çekişmeler yüzünden hizmet veremediğini söyleyen ADÜ Hastanesi tabipleri, “Üç vilayette çocuklarda ameliyatsız angio, kapak tamiri, kalp delik kapatılması yapabilen tek tabip var, o da ADÜ de Doç. Dr. Serkan Çelik. Ancak 3 ayı aşkın müddettir süreç yapamıyor. Nedeni de anestezi tabiplerinin ortasında ki uyuşmazlık.

Başhekimliğin yetkisini kullanarak görevlendirme yapmaması ya da yapamaması. Çaresiz ailelerden ekonomik imkanları olanlar özel hastanelere gitmek durumunda kalıyor ve çok önemli sayılar ödüyor. İzmir ve öteki büyük kentlere sevk edilen hastaların büyük kısmı ekonomik ıstırabı olan ailelerin çocukları” diyerek imkan varken hizmet verilememesini eleştirdi.

YENİ JENERASYON HASTANE HALA AÇILMADI

Cumhurbaşkanı’nın açılışını 7 ay evvel yaptığı, fakat hala açılmayan Yeni Jenerasyon Hastane’nin vakit geçirilmeden açılması gerektiğini belirten tabipler, “Büyük bir sorunla hizmet veren hastanemizde yatak derdi var. Okulların açılmasıyla birlikte Covid-19 olaylarında beklenen artışla önemli meseleler yaşanacak.

Yeni Jenerasyon Hastane’de atıl durumdaki teknik donanım ile 290 yatağın vakit geçirilmeden hizmete sokulması gerekiyor. Bu hastanenin Yetişkin Acil Servis dışında öteki kısımlarının bahtına terk edildiği haberi SÖZCÜ Gazetesi’nde haber olunca, AKP Vilayet Lideri ve yanındakiler gelip burada gösteri yaptı. İşçi eksikliği nedeniyle hastanenin hizmete girmediğini söyledi. Hala bir gelişme yok” diyerek tüm bu meselelere ek olarak ameliyathanelerin yetersizliği nedeniyle kimi ameliyatların yapılamadığını, hastaların Aydın ve İzmir’deki Devlet Hastanelerine sevk edildiğini belirtti.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.