Akar: Yunanistan’ın haksız hukuksuz saldırgan aksiyonlarının her birine gerekli karşılığı verdik vermeye devam edeceğiz

Posted by

Zorlu eğitimin akabinde pilot olmaya hak kazanan Hava Kuvvetleri Komutanlığından 151 subay için Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında, “2020-2021 Periyodu Pilotaj Eğitimi Bröve ve Diploma Töreni” düzenlendi.

Törendeki konuşmasında, savunma ve güvenlik hususlarının yanı sıra Yunanistan ile son periyotta yaşanan gelişmelere de değinen Akar, Türkiye’nin Ege’de düzgün komşuluk münasebetleri, dostluk, barış ve zenginliklerin adil paylaşımından yana olduğunu belirtti.

“Uluslararası hukuk, muahedeler ne diyorsa onların yerine getirilmesini istiyoruz” sözünü kullanan Akar, Türkiye’nin diyalog davetlerinin davetlerinin karşılık bulamadığını belirterek şunları söyledi:

“Komşumuz Yunanistan’daki birtakım politikler inatla, ısrarla sabah kalkıyor ‘Türkiye’ diyor, akşam yatıyor ‘Türkiye’ diyor. Düşmanca, provokatif aksiyon ve telaffuzlarını sürdürüyor. Bunların Yunan halkına da büyük ziyan verdiğinin bilinmesini istiyoruz. Birtakım emekli askerler, kimi politikler, üniversitelerdeki birtakım öğretim vazifelilerinin de bizim anlattıklarımızı anladıklarını ve orada dillendirdiklerini de memnuniyetle müşahede ediyoruz. Biz bir an evvel diyaloğun, yapan ortamın sağlanmasını, verilen kelamların yerine getirilmesini, mutabakatlara uyulmasını bekliyoruz. Binlerce ada içinde Türkiye’ye en yakın adalara üst seviye ziyaretler yaparak birtakım merasimlerle, hareketlerle, konuşmalarla bu tahriklerle bir yere varılamayacağını anlamalarını bekliyoruz.”

Yunanistan’ın birtakım adaları, mutabakatlara muhalif formda silahlandırdığını belirten Akar, “Yunanistan’ın haksız ve hukuksuz saldırgan aksiyonlarının her birine gerekli karşılığı verdik, vermeye devam edeceğiz. Rastgele bir formda bu hususlarda susmamız, hakkımızı ve hukukumuzu çiğnetmemiz, kimi oldubittilere ‘evet’ dememiz asla kelam konusu değildir. Bunu herkesin bilmesi lazım.” diye konuştu.

Türkiye’nin tehdit değil, tam bilakis güçlü, emniyetli ve aktif bir müttefik olduğunu lisana getiren Akar, şöyle devam etti:

“Türkiye barış için ebediyen bir adım önde olmuş, sürekli barış elini uzatmıştır. Bu barış elinin tutulmasının tıpkı vakitte bütün komşularımızın yararına olduğunu da tabir etmek istiyoruz. Yeterli komşuluk bağlantıları çerçevesinde diyalog daveti bir zafiyet değil. Rastgele bir oldubittiye müsaade vermeyeceğimizi, hakkımızı çiğnetmeyeceğimizi söylememiz de bir tehdit değil. Bunların anlaşılmasını bekliyoruz.”

“Sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz”

Terörle gayretin en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla devam edeceğini belirten Akar, “Başta Irak ve Suriye olmak üzere komşularımızın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu her ortamda tabir ediyoruz. Terör örgütü YPG’nin PKK’dan hiçbir farkı yok. Ama bunlar dünya kamuoyunu aldatmak için isim değişikliği yapıyorlar. Birbirinden farkı olmayan bu teröristler kimlerden takviye alırlarsa alsınlar bu takviyeleri yetmeyecek.” tabirlerini kullandı.

En son teröristi etkisiz hale getirmek için gerekeni yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Akar, “Üyesi olduğumuz NATO’nun da oradaki müttefiklerimizin de terörle uğraş konusunda birebir sorumluluğu paylaşmalarını ve NATO’ya karşı sorumluluklarını, bizim getirdiğimiz üzere yerine getirmelerini bekliyoruz.” dedi.

Akar, 111 yaşındaki Türk Hava Kuvvetlerinin vatan, millet aşkı ile çok değerli vazifeleri yerine getirmeye devam ettiğini belirterek Türk Silahlı Kuvvetlerinin geldiği düzeyin gurur verici olduğunu aktardı. Eğitimini muvaffakiyetle bitiren işçisi de kutlayan Akar, “Yolunuz bahtınız açık olsun.” sözüyle konuşmasını tamamladı.

Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler de kuvvetli eğitimi muvaffakiyetle bitiren pilotları tebrik etti. Türk Hava Kuvvetlerinin terörle uğraş başta olmak üzere yerine getirdiği vazifelere dikkati çeken Güler, şöyle devam etti:

“Mavi göklerin çelik kanatları bugün birer pilot olarak Türkün göklerdeki imzası, semalarımızın yılmaz savunucusu olacağınıza, kutsal görevinizi bir sonraki jenerasyona aktarmadan göklerden ayrılmayacağınıza inancım tamdır.”

Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz de Türk Hava Kuvvetlerinin nitelikli işçisi, hava araçları ve teknik donanımı ile dünya havacılığında saygın bir yere sahip olduğunu söyledi. Orgeneral Küçükakyüz, “Türk Hava Kuvvetleri gerek yurt içi gerek hudut ötesinde kendisine tahsis edilen terör maksatlarını yüksek isabet oranıyla etkisiz hale getirmiş, ülke savunmasında üzerine düşen vazifesi layıkıyla yerine getirmiş, getirmeye devam etmektedir.” diye konuştu.

Notlar

Pilotaj Eğitimi Bröve ve Diploma Merasimi, 2. Ana Jet Üs Komutanlığı sancağının merasimin yapılacağı hangardaki yerini almasının akabinde başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu merasimde, “Bir bröve hikayesi” isimli görüntü izletildi. Eğitim birincisi tarafından yaş kütüğüne uçak maketi çakılması sonrasında, Bakan Akar ve TSK komuta kademesi, dereceye giren pilotlara brövelerini taktı.

Milli Savunma Bakanı Akar ile Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler merasime pilot tulumu ile katıldı. Akar’ın tulumunda Ulusal Savunma Bakanlığı, Orgeneral Güler’in tulumunda Genelkurmay Başkanlığı arması yer aldı.

Konuşması vakit zaman eğitim uçuşundaki jetlerin sesiyle kesilen Akar, “Bu sesler vatanımızın, milletimizin, güvenliğinizin garantisi olan sesler” dedi. Bakan Akar’ın kelamı, salondakilerce coşkuyla alkışlandı.

Törenin yapıldığı hangarda Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” kelamının yanı sıra “Tayyare Mektebinden Uçuş Okuluna”, “Ey Ana şayet oğlun bir asuman aşkına tutulmuşsa bırak uçsun” yazıları yer aldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.