Bakan Nebati’den enflasyon açıklaması

Posted by

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da sürat kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon dataları de bu projeksiyonlarımızı takviyeler niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz” dedi.

Nebati ayrıca “Bizler, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla çabamızı sürdürüyoruz. Politikalarımızı da yatırım ve üretimi teşvik etmekten yana kullanıyoruz. Böylelikle, makine ve teçhizat yatırımları, 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 17,8 artmıştır” sözünü kullandı.

Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyle:

Dünyanın en büyük ekonomileri enflasyon ve resesyon telaşlarıyla boğuşuyor. Bu ülkeler, son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranları karşısında ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden telaş duyuyorlar.

Enflasyonla gayret süreçleri birçok ülkede para siyasetinin tedrici olarak sıkılaştırılması ile gerçekleşmekle birlikte resesyon ihtimalinden ötürü dünyada birçok ülke negatif gerçek faiz siyaseti uyguluyor.

Bizler, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla çabamızı sürdürüyoruz. Politikalarımızı da yatırım ve üretimi teşvik etmekten yana kullanıyoruz. Böylelikle, makine ve teçhizat yatırımları, 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde17,8 artmıştır.

Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da sürat kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon dataları de bu projeksiyonlarımızı dayanaklar niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.