“Beverly Hills, 90210” dizisinin yıldızı Denise Dowse ömrünü yitirdi

Posted by

“Beverly Hills, 90210”, “Güvensiz” ve “Ray” sinemalarında rol alan aktris ve direktör Denise Dowse, 64 yaşında hayatını kaybetti.

1958, ABD doğumlu aktrisin kız kardeşi Tracey Dowse yaptığı açıklamada, “Ağır bir kalp rahatsızlığıyla vefat ettiğini duyurmak zorundayım” dedi.

Dowse, ayrıyeten ablasının vefatını aktrisin Instagram hesabından duyurdu ve kendisini mesleği çocuklarla paylaşmaya adamış Afro-Amerikan tiyatrosunun bir savunucusu olarak yad etti.

Dowse, Negro Ensemble Company’de oynadı, yönetti ve kent içi bir gençlik tiyatro eğitim programı olan Amazing Grace Conservatory için oyunlarda yer aldı.

Dowse, hit dizi “Beverly Hills, 90210″daki Bayan Yvonne Teasley rolüyle tanınıyordu ve yakın vakitte HBO güldürü dizisi “Güvensiz”de Molly Carter’ın (Yvonne Orji) terapisti olarak rol aldı. Dowse, düzinelerce sinema ve TV dizisinde rol almasına ek olarak, nisan ayında Pan Afrika Sinema Festivali’nde galası yapılan “Beni Hatırla: Mahalia Jackson Hikayesi” de dahil olmak üzere çeşitli sinemalar yönetti.

Tracey Dowse, CNN’e verdiği demeçte, “Kardeşi olmaktan gurur duyuyorum. Sahneyi ve perdeyi aydınlattı. Hayatta dans etmeyi ve neşeyi görmeyi biliyordu. Hepimizin öğrenebileceği bir şey” dedi.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.