CHP’li Orhan Sümer: ‘Vatandaş bir sene boyunca 9 günlük tatilin faturasını ödeyecek’

Posted by

Orhan Sümer, bugün yaptığı yazılı açıklamada, dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinde esnafın beklediği yararı sağlayamadığını, dar gelirli yurttaşların ise daha çok borçlandığını belirtti. Sümer, açıklamasında şunları kaydetti:

“KÜÇÜK ESNAF KEPENK AÇMASA DAHA KÂRDA OLACAK”

“Vatandaşın alım gücü o kadar azaldı ki birçok aile kurban kesemedi. Bununla birlikte alışveriş yapmaktan uzak bir bayram geçti. Millet kredi çekerek bayramda memleketine gidebildiği için alışverişler de büyük oranda kısıtlı olarak gerçekleşti. Bayramda satış yapmayı bekleyen bilhassa küçük ve orta sınıf esnaf ne yazık ki gereken yararı sağlayamadı. Türkiye o denli bir duruma geldi ki iktisadın dinamosu küçük esnaf, kepenk açmasa daha kârda olacak.

“FİYATLAR HEM VATANDAŞIN HEM ESNAFIN TADINI KAÇIRDI”

Vatandaş, aslında uzun vakittir kemer sıkma siyasetini kendi konutunda uyguluyor. Ülkeyi yönetenler saltanatlarından ve lüksten ödün vermeden yaşamaya devam ettikleri için ülke olarak güç günler yaşıyoruz. Bayramda çocuğuna bayramlık, ziyarete gitti meskenlere ikramlar almak isteyen vatandaşlar, bir kere daha yüksek fiyatlar ve dar gelirli olmanın gerçekliğiyle yüzleşti. Fiyatlar hem vatandaşın hem esnafın tadını kaçırdı.

“VATANDAŞ TÜM YIL BAYRAM TATİLİNİN FATURASINI ÖDEYECEK”

Her bayram, memleketimize sevinciyle coşkusuyla gelirdi. Bu bayram ne yazık ki o denli olmadı. Vatandaşlar, otobüsle memleketine gitmek için bile inanılmaz paralar ödemek zorunda kaldıkları gerçeğiyle yüzleştiler. Yüzbinlerce öğrenci, kampanyalarla otobüs bileti almak zorunda kaldı. Kredi çekebilenler, en az bir yıllık krediler çekerek memleketlerine gittiler. Bilhassa sabit gelirli ve fiyatlı çalışanlar, artık bir sene boyunca dokuz günlük bayram tatilinin faturasını ödemek zorunda kalacak. Türkiye iktisadı artık raydan çıkmıştır. 10 taban fiyat fiyatında güneş gözlüğü takıp millete ‘sabredin’ diyenlerin vatandaşa verecek bir şeyi yoktur.”

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.