CHP’li Seyit Torun’dan, Tunç Soyer’i gaye alan Erdoğan’a reaksiyon

Posted by

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yeni Yurtlar Yerleşkesi’nde 105 Yeni GSB Yurt Binası Resmi Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer‘in “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içendeydi. Gençleri, bayanları ve geleceği hiç düşünmediler. Yalnızca saraylarındaki saltanatı korumak için bütün milleti ateşe attılar” kelamlarını gaye alan Erdoğan, şöyle konuştu:

  • İzmir’de belediye lideri çıkıyor, Osmanlı’ya hakaret ediyor. Be haddini bilmez! Be ahlaksız! Ya sen İzmir’i sel afetlerinden kurtaramıyorsun, pislikten, lağım sularından kurtaramıyorsun, körfezi o pis kokulardan kurtaramıyorsun. Sen Osmanlı’ya hakaret edebilecek hadde ne vakit ulaştın? Be hadsiz! Bunun babası da birebirdi, kendisi de aynı!

Erdoğan, devamında şunları söyledi:

  • Sen Osmanlı’ya hakaret edebilecek hadde ne vakit ulaştın, hadsiz. Bunun babası da birebirdi, kendisi de birebir. Lakin bu millet, bu gençlik inanıyorum ki birinci seçimlerde bunlara haddini bildirecektir.

CHP’DEN ÇOK SERT TEPKİ

CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun,  Erdoğan’ın İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’e yönelik “Osmanlı’ya hakaret ediyor. Haddini bilmez ahlaksız. Bunun babası da birebirdi, kendisi de aynı” kelamlarına reaksiyon gösterdi.

Torun, “Oyların eridikçe acizleşiyor, kutuplaştırmak istiyorsun. Ancak boşa uğraşma Erdoğan. Selçuklu da Osmanlı da Türkiye Cumhuriyeti de bizim. Kelamımız Atatürk’ün kelamıdır, yansımız çıkarı için vatanı ateşe atan Saraylılaradır. Başkan’ımız Tunç Soyer’i senin kirli lisanına yedirmeyiz” açıklamasını yaptı.

BAKAN:  HAKARET ULUSAL İRADEYE YAPILMIŞ BİR SAYGISIZLIKTIR

Erdoğan’ın Tunç Soyer’i amaç alan kelamlarına CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da reaksiyon gösterdi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Bakan, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olmak kimseye merhum babasını da işin içine katarak hakaret etme hakkı vermez hele ki bu kişi halkın oylarıyla seçilmiş bir Belediye Lideri ise. Bu hakaret ulusal iradeye yapılmış bir saygısızlıktır” dedi.

Murat Bakan şunları söyledi:

  • Hakaretin sebebi ise Osmanlı değil çünkü Tunç Soyer Osmanlı’dan değil 100 yıl evvel bu ülkeyi yönetenlerden yani Vahdettin ve Damat Ferit’ten bahsetti. Bu polemik turnusol kağıdı üzere kimin Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin, kimin emperyalizmin yanında durduğunu da göstermiş oldu.

SOYER NE DEMİŞTİ?

Soyer, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümü etkinliklerindeki konuşmada şunları söylemişti:

  • 100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, bayanları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Yalnızca ve yalnızca saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ayaklar altına aldılar, teslim oldular. Bir sabah emperyalist ülkelerin askerleri, kirli çizmeleri ve kirli emelleriyle körfezin sularını ve güzelim kentimizi işgal etti. Yeniden o sabah tam da bu bulunduğumuz noktada, kordon uzunluğundan göğü yırtan bir ses yükseldi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.