Covid-19 sonrası ileriye dönük risklere dikkat!

Posted by

Uzman Dr. Az Moustafa, Covid-19 enfeksiyonu geçiren bireyler için kıymetli bilgiler paylaştı.
Yapılan araştırmalar sonucu uzun devir içinde olabilecek problemler hakkında bilgi veren Dr. Moustafa, “Hastalarda uzun devirde akciğerin süreksiz güzelleşebilen bozuklukları görülebilir. Bu rahatsızlıklar, hava yolu hastalıkları; bronşit, bronşiolit, astım gibisi bulgular, mikropsuz zatürre (organize pnömoni) rahatsızlıkları olarak karşımıza çıkabilir.

– Covid-19 sonrası hastalarda akciğerin kalıcı güzelleşmeyen bozuklukları da görülebilir. Hastalığı ağır geçiren şahıslarda akciğerin büzüşmesi ve sertleşmesi ile akciğer içinde kalıcı hasar görülme ihtimali yüzde 1-15’tir. Akciğer damarları içinde pıhtı (pulmoner emboli) erken devirde görülme ihtimali yüzde 8-30’dur. Covid-19 enfeksiyonu sonrası toplar damarlarda pıhtı görülme ihtimali yüzde 25’dir. Enfeksiyonun akabinde atardamarlarda pıhtı görülme ihtimali yüzde 3.7, hastanede yatmış olanlarda kalp tutulumu görülme ihtimali yüzde 20-30’dur” dedi.

KOKU ALMA BOZUKLUĞU

Hastalarda Covid-19 enfeksiyonu sonrasında; koku alma bozukluğu, zihinsel bulanıklık, ishal ve karın ağrısı da görülebileceğini kaydeden Özel Era Radyoloji Merkezinde vazifeli Uzman Dr. Az Moustafa, şöyle devam etti:

Koku alma bozukluğu görülme ihtimali teşhis anında yüzde 48’dir; lakin sonrasında kalıcı olan olaylar çok azdır. Kalıcı koku kaybı varsa beyin MR’ı çekilmelidir. Zihinsel bulanıklık görülme ihtimali yüzde 15’dir. Şayet şuur bozukluğu, nöbet geçirme yahut felç de eklenirse teşhis için Beyin MR görüntüleme istenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.