Doların finali cebinizi yakacak! Tunç Şatıroğlu’ndan baraj uyarısı

Posted by

Dolar ve altındaki yükselişin devam etmesi Haziran ayındaki piyasaların durumunu da merak ettirdi. Elinde dolar ve altın bulunduranlar uygun al-sat tarihi kollamaya başladı. Piyasa Uzmanı Tunç Şatıroğlu da yeni yayınladığı piyasa değerlendirmesinde dolar ve altında önümüzdeki devirlerde yaşanacak olanları anlattı. Amerika’da yaşanan enflasyonda gerileme yaşanabileceğini söz eden Şatıroğlu, bu durumun piyasaları da etkileyeceğini söyledi. İşte Şatıroğlu’ndan altın ve dolar yorumu.

ENFLASYONDAN KORUNMA SİSTEMİ: BORSA

Dolar/TL kurunu pahalandıran Şatıroğlu, enflasyonun artması durumunda doların da baskılandığını tabir etti. Yatırımcılar için enflasyondan korunma aracının ise borsa olduğunu söyledi. Şuurlu olarak yapılan borsa yatırımlarının artan enflasyon karşısında paralarının bedelini koruyabileceklerini belirtti. Şatıroğlu, “Altında daha yeterli performans gösterebilir dedik lakin onun da riski var” dedi.

DOLARA BARAJ KURULMAYA ÇALIŞILIYOR

TL’ye yatırımın cazip olmadığını belirten Şatıroğlu şunları kaydetti:

“Dolar/TL’de enteresanlıklar var. Dolar sinemasının 3 dönemini izledik. Doların üzerine baraj kuruldu. Bir sürü dolar yakıldı. Dolar çıkmaya başladı. Bir daha baraj kuruldu. Neden? Zira TL’ye yatırım yapmak cazip değil. TL’nin cazip olması da istenmiyor. Paranız paranızı TL mevduata koymayın deniliyor. İnsanlarda dolar almak istiyor. Şirketlerinde buna gereksinimi var. Tekrar 40 gün olur mu diyenler olur? Bu sefer 40 gün olmaz. “

ALTINDA DÜŞÜŞ OLABİLİR

Altında ise düşüşlerin yaşanabileceğini belirten Şatıroğlu, düşüşlerin Amerika enflasyonuna da bağlı olduğunu söyledi. Şatıroğlu, “Altında yatay hareket devam edebilir. Düşüşler devam edebilir. 1840’a kadar gelebileceğini söylemiştik. 1820’ye yanlışsız devam edebilir. Amerikan 10 yıllıklarda düşüş geldi. Şu an bir yatak hareketlilik var. Amerika’da enflasyonda gerileme olabilir. Bu da Amerika 10 yıllıkları etkileyebilir.” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM NEDİR?

Dolar 16,43 TL ile güne başlarken, gram altın 975 TL, Euro ise 17,63 TL ile alıcının karşısında çıktı. Ekranlarda görünen piyasa düzeyleri ile özgür piyasadaki düzeylerin tıpkı olmadığı da uzmanlar tarafından daima lisana gelen bir durum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.