Domates gribi nedir, bulaşıcı mıdır? Domates gribinin belirtileri nelerdir, tedavisi var mı?

Posted by

Hindistan’daki hekimler, düzinelerce çocuğu enfekte eden ‘domates gribi’ isimli yeni bir virüs nedeniyle alarma geçti.

DOMATES GRİBİ NEDİR?

Domates gribi birinci olarak 6 Mayıs 2022’de Hindistan Kerala’nın Kollam semtinde tespit edildi. 26 Temmuz 2022’den beri 5 yaşından küçük 82’den fazla çocuğun enfeksiyon kaptığı bildirildi. El, ayak ve ağız hastalığının bir çeşidi olan hastalıkı ismini deride oluşan kırmızı kabarcıklardan alıyor.

DOMATES GRİBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Domates gribi olan çocuklarda gözlenen birincil semptomlar, yüksek ateş, kızarıklık ve eklemlerde ağır ağrıdır. Öbür viral enfeksiyonlarda olduğu üzere, öbür semptomlar ortasında yorgunluk, mide bulantısı, kusma, ishal, ateş, dehidratasyon, eklemlerde şişme, beden ağrıları ve dang hummasında görülenlere emsal yaygın grip gibisi semptomlar bulunur.

DOMATES GRİBİ BULAŞICI MIDIR?

Diğer grip cinsleri üzere domates gribi de çok bulaşıcıdır. Enfeksiyonun başka çocuklara yahut yetişkinlere yayılmasını önlemek için semptom başlangıcından itibaren 5-7 gün boyunca izolasyon izlenmelidir.

DOMATES GRİBİ NEREDE GÖRÜLDÜ?

The Lancet mecmuasının yayımladığı raporda, olayların birinci olarak Kerala eyaletinin Kollam kentinde görüldüğü belirtildi.

Raporda, virüsün eyaletin Anchal, Aryankavu ve Neduvathur bölgelerinde, 5 yaşın altındaki çocuklarda görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Bunun yanı sıra, enfeksiyon Odisha eyaletinde de 1-9 yaş aralığındaki 26 çocukta tespit edildi ve hadise sayısı 82’ye ulaştı.

DOMATES GRİBİNİN TEDAVİSİ VAR MI?

Ölümcül olmayan domates gribinin rastgele bir aşısı yahut tedavisi bulunmuyor. Uzmanlar domates gribi virüsüne karşı en tesirli tedavinin bol sıvı almak ve istirahat etmek olduğunu belirtiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.