‘Döviz kıtlığı artarsa çok daha derin bir kriz yaşarız’

Posted by

Ülkenin son 20 yılda görülmemiş ölçüde bir yoksulluk içine düşebileceği öngörüsünde bulunan Ekonomist Murat Kubilay, döviz kıtlığının ekonomiyi daha derin bir krize sürüklediğini söyledi.

Dövize erişim giderek zorlaşırken daha yüksek borç yükümlülüğüyle karşı karşıya olan Türkiye iktisadı için beklentiler giderek kötüleşiyor. Milletlerarası finans uzmanı Dr. Murat Kubilay, 2022 yılının son aylarına hakikat büyümede keskin yavaşlama yani daha anlaşılır bir lisanla çarkların tümden durması mümkünlüğünün yüksek olduğunu kaydetti. Kubilay şu anda Türkiye iktisadında asıl sorunun dolarizasyon değil, yüksek seyreden güç fiyatları kaynaklı cari açık olduğuna dikkat çekti.

“Döviz kıtlığı artarsa; çok daha derin bir kriz yaşarız” diyen Kubilay, dış borç ödemelerinde ve kimi eserlerin ithalatı konusunda zorluklar yaşanabileceğini ve tüm bunların sonucunun da şimdiki üzere yalnızca daha yüksek döviz kuru ve enflasyon olmayacağını söz etti.

İFLASLAR VE İŞSİZLİK ARTAR

Birçok firmanın iflası ile işsizliğin rekor düzeylere ulaşabileceğini öngören Kubilay, bu türlü bir ortamda çalışanların satın alma güçlerinin yeni maaş artırımları ile korunamayacağını ve son 20 yılda görmediğimiz ölçüde bir yoksulluk içine düşebileceğimizi söyledi.

Kubilay şöyle devam etti: “Dünyada faizler yükseliyor ve ucuz para ölçüsü azalıyor. Bu şartlar altında iktisat idaresi ya sermaye serbestisini yeterlice azaltacak ya dövizin çıkışına müsaade edecek ya da piyasa döviz noksanlığından ekonomiyi ani duruşa sokacak. Sermaye serbestisi güzelce kısılsa yahut beklenmedik bir biçimde geri adım atılıp faiz oranları artırılsa da birebir sonuç yani ani duruş olur.”

Murat Kubilay

Krizden çıkma mühleti giderek uzuyor

“Ekonomi idaresinin yarattığı belirsizlikler herkesi yordu; para kazanmaktan öte kaybetmemek ana unsur oldu” diyen Dr. Murat Kubilay, iktisat idaresinin olumsuz gelişmeleri büyük ölçüde göz gerisi ettiğini ve işin üzücü tarafının da bu olduğunu tabir etti. Kubilay, “Her geçen gün krizin çok daha derinleşme ihtimali artıyor ve bu krizden çıkma mühleti uzuyor” dedi.

‘İş dünyası yatırımdan vazgeçmeye başladı’

– İktisat idaresinin ucuz finansmana erişimi çok sayıda esasa bağladığını, hem bankaların hem de ticari işletmelerin ceza kaygısıyla kredi talep ve tahsislerini öteleme yoluna gittiklerini belirten Ekonomist Murat Kubilay, iş dünyasının düzenlemelerin sıkılaşacağı tasasıyla, düşük gerçek fiyatlar ve ucuz krediye karşın yatırımdan vazgeçmeye başladığını lisana getirdi.

Kubilay şöyle devam etti: “Bu şartlar altında iktisat idaresi ya sermaye serbestisini yeterlice azaltacak ya döviz kurlarının çıkışına müsaade edecek ya da piyasa döviz noksanlığından ekonomiyi ani duruşa sokacak. Hatta sermaye serbestisi uygunca kısılsa yahut beklenmedik bir biçimde geri adım atılıp faiz oranları artırılsa da tıpkı sonuç yani ani duruş olur.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.