Fransa’da havalimanlarında kaos: Grev krizi büyüyor

Posted by

Fransa’da havayolu şirketlerinin yer hizmetlerinde çalışan işçi, 30 Haziran-1 Temmuz ortasında grev kararı aldı. Bunun üzerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havayollarından uçuşların yüzde 17 oranında azaltmasını istedi. Grev, Paris’teki Charles de Gaulle ve Roissy havaalanları, kimi uçuşları iptal ettirdi. Charles de Gaulle Havalimanı kalkışlı ve varışlı uçuşların yüzde 10’u iptal olurken, 4 pistten 2’si mahallî saatle 07.00-14.00 ortasında kapalı kaldı. Ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Air France’ın 62 uçuşunu iptal ettiği öğrenildi.

SAATLERCE SIRA BEKLEDİLER

Yer hizmetleri çalışanının greve çıkmasıyla havalimanlarında uzun kuyruklar oluştu. Yolcular, uçuş süreçleri için saatlerce sırada beklemek zorunda kaldı. Grev nedeniyle uçuşlarda aksama olabileceği tarafında ihtar yapıldı.

İŞÇİLER ARTIRIM TALEP EDİYOR

Paris merkezli milletlerarası bir havalimanı operatörü Aeroports de Paris ile emekçi temsilcileri ortasındaki görüşmeler sürüyor, lakin şimdiye kadar bir muahedeye varılamadı. Emekçiler çalışma şartlarının güzelleştirilmesi ve enflasyona karşı artırım talep ediyor. Genel İş Sendikası (CGT) üyeleri, taleplerinin karşılanmadığı sürece greve devam edeceklerini belirtiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.