Göğüs kanseri ile savaşta umut veren haber: “AstraZeneca ilacı kemoterapiye oranla daha başarılı”

Posted by

Covid-19’a karşı ürettiği aşıyla da bilinen İngiltere merkezli AstraZeneca ilaç firması, göğüs kanseri ile çaba eden ilaçla ilgili umut verici araştırma sonuçlarını yayınladı.

İngiltere merkezli AstraZeneca ilaç firması, göğüs kanseri ilacıyla ilgili yeni araştırmaları yayınlarken, yeni bir tedavi mümkünlüğü muştusu verdi.

Daha evvel yaptığı corona virüsü aşısıyla da isminden kelam ettiren firma, göğüs kanseri ilacıyla ilgili yeni bir çalışmanın hastalığın en ileri etabına geçen şahıslarda bile tümörün ilerleme riskini yarı yarıya azalttığını ve en yaygın olarak teşhis edilen kanserlerden biri için yeni bir tedavi mümkünlüğü sunduğunu vurguladı.

AstraZeneca ve Japon Daiichi Sankyo Co., ilaç üreticilerinin ortaklaşa geliştirdiği Enhertu isimli ilacın, araştırmaya katılan şahıslarda, hastalığın ilerlemesini ortalama 9,9 ay, kemoterapi verilenlerde ise 5,1 ay azalttığını ortaya çıkardı.

VEFAT RİSKİNİ KEMOTERAPİYE ORANLA AZALTIYOR

Yapılan araştırmalarda, ilaç ayrıyeten vefat riskini kemoterapiye kıyasla yüzde 36 oranında azalttığı da belirlendi.

Enhertu isimli ilacın, kanser hücrelerinin yüzeyinde bulunabilen HER2 ismi verilen bir çeşit reseptörü hedefleyerek ve bölgeye bilinmeyen fakat güçlü bir kemoterapi dozu vererek çalıştığı belirtildi.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran göğüs kanseri, son vakitlerde dünyada en sık teşhis edilen kanser tipi olarak akciğer kanserini geride bıraktı. Bu yüzden ilaç firmaları da göğüs kanseri üzerine araştırmalarını ağırlaştırdı. Son olarak ABD merkezli biyoteknoloji ve ilaç şirketi Gilead, geliştirdikleri Trodelvy isimli ilacın göğüs kanserinin ilerlemesinin dikkat alımlı bir formda yavaşlattığını açıklamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.