Güç Bakanlığı’ndan ‘Akkuyu’ hakkında açıklama

Posted by

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada; Akkuyu Nükleer Güç Santralinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar tek kalemde yapılan en büyük yatırımı olduğu, her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörün tam kapasite devreye girmesiyle Türkiye’nin toplam elektrik muhtaçlığının yaklaşık yüzde 10’unu tek başına karşılayacağı bildirildi. 21 Temmuz 2022’de 4’üncü ve son reaktörünün temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin birinci reaktörünün, Cumhuriyetin 100’üncü yılında devreye gireceğine işaret edilerek şöyle denildi:

“Türkiye’nin en büyük projesinin amaçlara uygun bir biçimde ilerlemesi için alanda binlerce çalışan büyük bir emek sarf etmektedir. Temel maksadımız, memleketler arası standartları referans alarak, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun kontrol ve onaylarıyla birinci reaktörü projenin takvimine uygun bir halde, 2023’te devreye almaktır. Akkuyu Nükleer Güç Santrali “yap-işlet” modeliyle inşa edilmektedir. En yüksek güvenlik standartlarıyla hayata geçirilen Akkuyu, ülkemize nükleer teknoloji transferi sağlarken, tıpkı vakitte yerli ve ulusal nükleer güç sanayisi oluşması için de kıymetli bir birikim sağlamaktadır. Bu kapsamda, Türkiye’nin gelecekteki nükleer santrallerini kuracak ve işletecek bilgi ve deneyime sahip mühendislerimizin yetiştirilmesi için bugüne kadar 317 öğrencimiz nükleer güç eğitimi için Rusya’ya gönderildi. 263 mühendisimiz eğitimlerini tamamlayarak, Akkuyu’da işbaşı yaptı. Hala 54 öğrencimiz Rusya’da eğitimlerine devam etmektedir. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşası ve işletmesinde gereksinim duyulan materyallerin, ekipmanların ve hizmetlerin yerli tedariki yaklaşık 6 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturmaktır. Bu durum nükleer güç ve beraberinde onu destekleyen alt dalların de yerli teknoloji ve üretim kapasitelerinin gelişmesine kıymetli katkılar sağlayacaktır.”

Öte yandan, Akkuyu NGS ve yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu ortasında ihtilafların yaşandığının kamuoyuna yansıdığına dikkat çekilerek, “Bu süreçte Bakanlığımız tarafların ortasındaki ihtilafın tahlili için gerekli teşebbüslerde bulunmuştur. Önceliğimiz, projenin başından bu yana inşaat alanında hizmet veren bütün yüklenicilerin ve çalışanların aleyhine bir mağduriyet oluşmaması ve projenin vaktinde devreye alınmasıdır. Daha evvel olduğu üzere, tekrar bu çerçevede teşebbüslerimiz meselelerin tahlili için devam etmektedir. Taraflara da bu türlü bir projede daha sağduyulu ve yapan bir misyon düştüğünü bir kere daha hatırlatmak isteriz” sözleri kullanıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.