Gustavo Henrique: “Burada tarihe geçmek istiyorum”

Posted by

Fenerbahçe’nin yeni transferlerinden Gustavo Henrique, Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan “Günün Röportajı” programına konuk oldu. Fenerbahçe’deki birinci günlerini anlatan Brezilyalı oyuncu, taraftarlardan ve Teknik Yönetici Jorge Jesus’tan da övgüyle bahsetti. Henrique, “Geldiğimde de belirtmiş olduğum üzere çok memnunum. Her vakit Avrupa’nın büyük kulüplerinden birinde oynamayı hayal ediyordum. Bu benim için çocukluk hayalimin gerçekleşmesi. Burada olduğum için çok memnunum. Avrupa’nın büyük kulüplerinden birindeyim” dedi.

“Taraftar dayanağı bize güç kattı”

Slovacko maçıyla ilgili görüşlerini aktaran Henrique, “Slovacko maçının sıkıntı olacağını biliyorduk. Maça da düzgün başladık. Erken bulduğumuz gol de aslında bizi rahatlattı. Sonrasında da maçı hoş bir biçimde maçı bitirdik ancak şimdi bir şey bitmiş değil. İkinci bir maç daha oynayacağız. O maçtan da hoş bir sonuçla ayrılıp, bir sonraki çeşide geçmek istiyoruz. Çok hoş bir atmosfer vardı. Mesken sahibi grup için bu cins atmosferler büyük bir avantaj olur. Kadıköy’deki birinci maçımdı ancak bir evvelki maçı da tribünden izleme bahtım olmuştu. Hakikaten çok şaşırmıştım. Çok net halde fark ediliyor ki taraftarlar kulübüne çok büyük tutkuyla bağlı. Taraftar, çok büyük itici güç. Bizim için de dün bu halde oldu. Umarım her geçen gün daha uygun oluruz ve taraftarımızla aramızdaki ahenk bu halde devam eder. Taraftarlarla, futbolcu ortasındaki bağ çok dikkat cazipti. Çalan müzikler de çok hoştu. Taraftarlarımız 90 dakika boyunca bizi desteklediler. Bunun da fark oluşturduğunu düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“Jorge Jesus, çok büyük teknik yönetici; o futbol için yaşıyor”

Teknik Yönetici Jorge Jesus hakkında övgüyle bahseden Brezilyalı futbolcu, “Buraya gelmeden evvel hocamız beni aradı. Bana kulübü ve başındaki projeyi anlattı. Beni istediğini söyledi. Kendisi hiç kuşku yok ki çok büyük bir teknik yönetici. Bir mühlet kendisiyle Flamengo’da çalışma fırsatı buldum. Hem defansif hem de ofansif olarak uygulamak istediği çok yeterli fikirleri var. Çok talepkâr bir antrenör. Daima oyuncunun gelişmesini istiyor. Asla oyuncunun yerinde saymasını istemiyor. Oyuncunun her gün daha da güzel olmasını istiyor. Bu bizler için yeterli bir şey. Kuşku yok ki çok büyük bir antrenör. Maçları yaşıyor, idmanları yaşıyor. O futbol için yaşıyor. Futbol onun tutkusu. Siz yalnızca alandaki 90 dakikalık kısmı görüyorsunuz, idmanlarda çok daha fazlası. Futbolcularından beklentisi yüksek olduğu için olağan ki saha dışında da kocaman bir kalbi var. Çok âlâ bir insan. Büyük bir teknik yönetici. Biz de onun istediklerine en yeterli halde karşılık vermek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“Hedefimiz kupalar kazanmak”

Bu dönem maksatlarından de bahseden Henrique, “Kolektif olarak amacımız kupalar kazanmak. Bu kulübün gayesi her vakit budur, öbür bir şey düşünemeyiz zati. Bunun da şuurundayız. Yeni bir hocamız ve bir sürü yeni oyuncu var. Alışılmış ki sene başlarında birtakım zorluklar olabilir yeni kurulan kadrolarda. Ancak biz kendimize inanıyoruz. Her geçen gün daha da gelişiyoruz. Kişisel olarak hedeflerim de oynayabildiğim kadar maç oynamak ve gelişmek. Ben idman yapmayı çok seven bir oyuncuyum. Her vakit elimden gelenin en düzgününü vereceğim. Türkiye Ligi’ni biraz biliyordum. Gelmeden evvel burada oynamış birtakım oyunculara da sordum. Bana buranın güç ve rekabetçi bir lig olduğunu söylediler. Şampiyon olmak için rakiplerimize karşı en yeterli halde hazırlanacağız ve en uygun formumuzda olacağız” dedi.

“Boyum benim için bir avantaj”

Uzun uzunluğunun kendisi için avantaj olacağının altını çizen 29 yaşındaki futbolcu, “Boyum bilhassa hava toplarında büyük bir avantaj. Yalnızca defansif manada değil ofansif manada da ileri çıktığım vakit en âlâ halde durum alıp gol atmak istiyorum. Boyum benim için âlâ bir özellik, bir avantaj. Bundan faydalanmak istiyorum. Bunu geliştirebilmek için de idmanlarda daha çok çalışıyorum. Futbol oynamaya 5 yaşımda futbol okulunda başladım. 7 yaşımda forvet durumunda oynuyordum. Her geçen gün fiziğim gelişiyordu, boyum uzuyordu. Daha sonra orta saha durumunda, defansif ön libero konumunda oynamaya başladım. Bir yandan fizikî olarak gelişmeye devam ediyordum. En sonunda da savunma durumunda oynamaya başladım. Savunma konumunda bir deneme idmanına alınmıştım ve idmandan sonra da o grupla devam etmiştir. Hasebiyle fiziğim geliştikçe bu halde konumum da belirlendi” formunda konuştu.

“Büyük Brezilyalı futbolcular üzere tarihe geçmek istiyorum”

Sarı-lacivertli formayla başarılı olmak istediğini vurgulayan Henrique şunları söyledi:
“Her vakit elinden gelenin en düzgününü yapmaya çalışacağım bir oyuncu olacağım. Alanda gerekirse bu ekibi onurlandırmak için ruhumu bırakacağım. Burada tarihe geçmiş bütün büyük Brezilyalı futbolcular üzere tarihe geçmek istiyorum. Bundan 10-15 yıl sonra yalnızca benim değil bu kadronun, Türkiye Ligi’nde şampiyonluklar kazanan bir ekibin kesimi olduğumuzun konuşulmasını istiyorum.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.