Hindistan’da Hz. Muhammed’e hakaret eden BJP Sözcüsü Sharma misyondan alındı

Posted by

Hindistan’da İslam dinini ve Hz. Muhammed’i gaye alan telaffuzların sahiplerine yaptırım uygulandı.

Halk Partisi (BJP) Sözcüsü Nupur Sharma, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında, Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren tabirler kullandı.

Vazifesinden uzaklaştırıldı

Harekete geçen BJP, Sharma’yı bulunduğu görevden uzaklaştırma kararı aldı. Hindistan’da son periyotta Müslüman aksiliği artmış durumda.

Sharma’nın yanı sıra Yeni Delhi Medya Lideri Naveen Jindal Kumar da sosyal medyada “dini kıymetleri aşağıladığı” gerekçesiyle partiden ihraç edildi.

“Dini hakareti tasvip etmiyoruz”

Kararın akabinde, BJP Genel Sekreteri Arun Singh, “Partisinin hiçbir dine hakareti tasvip etmediğini ve tüm inançlara hürmet duyduğunu” belirten bildiri yayımladı.

Bildiride, kelam konusu bireylerin isimlerine ve tabirlerine değinilmeden, “BJP, rastgele bir dine ya da mezhebe hakaret eden, küçük düşüren ideolojilere karşıdır. BJP, bu çeşit insanları yahut ideolojiyi desteklemez.” sözüne yer verildi.

BJP: Kınıyoruz

Ayrıyeten bildiride “BJP, rastgele bir dinin diğer bir dine ya da dini şahsiyete yaptığı hakareti kınıyor.” sözü kullanıldı.


(Nupur Sharma)

Reaksiyonlar üzerine özür diledi

AA’nın haberine nazaran, Sharma, yansılar üzerine Twitter’dan, “Kimsenin hislerini incitmek istemedim. Şayet sözlerimle insanları kırdıysam sözlerimi geri alıyorum.” sözünü kullandı.

Partiden ihraç edilen Kumar, partinin kararının kendisi için kıymetini vurgulayarak, kendini partiye adayan bir kişi olduğunu söyledi.


(Naveen Jindal Kumar)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.