Hizbullah Üyeliğinden TRT’ye: ‘Molla Abdulluddüs Ekranlarda’

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın katillerine eğitim verdiği için tutuklanan ve Hizbullah davasında 9 yıl hapis cezası alan Abdulkuddüs Yalçın, TRT Kurdi ekranlarında Ramazan programı yapmış.

HÜDA-PAR’ın, 14 Mayıs’taki seçimlere AK Parti listelerinden girecek olması gözleri Hizbullah terör örgütüne çevirdi.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, kapatılan Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanıp Hizbullah üyesi olmaktan cezalandırılan Abdulkuddüs Yalçın’ın TRT Kürdi’de dini programlar yaptığı ortaya çıktı.

Eski hükümlü Yalçın’ın “Molla Abdulkuddüs” adıyla 2019’da Ramazan ayı boyunca her gün “Şafii İlmihali” adıyla ekrandan dini dersler vermiş.

Molla Abdulkuddüs, pandemi zamanında ekranlardan ‘Korona duası’ da okumuş.

Abdulkuddüs Yalçın’ın Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 1992’de İhsaniye Camisi’nde diyanete bağlı resmi imamlık yaparken Eyüp-Kadir kod adlarını kullandığı tespit edildi. Yalçın’ın gizliliğini sağlayıp, örgüte taban kazandırmak için fıkıh dersleri verdiği bildirildi.

Polis ve savcılık tarafından aranan Yalçın’ın Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın şehit edildiği suikastın faillerinden Recep Dünük ve Şener Dünük’e örgütsel siyasi eğitimler veren kişi de olduğu ortaya çıktı.

Yalçın’ın Hizbullah’ın üst sorumlusu olan Mehmet Beşir Varol’a düzenli raporlar verdiği de ifadelerden anlaşıldı ve yargılandığı davada 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Abdulkuddüs Yalçın’ın kardeşi Abdulsamet Yalçın da HÜDA PAR’ın Genel İdare Kurulu üyesi ve partinin Irak-Erbil temsilcisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir