İhmal savı olan inşaatta küçük çocuk can verdi

Posted by

Eyüpsultan’da meskenine giderken kısa yoldan gitmek isteyen çocuk, istikrarını kaybedip inşaat alanındaki kolonların üzerine düşerek demirlere saplandı. Küçük çocuk olay yerinde feci biçimde can verirken, vatandaşlar inşaat alanı etrafında kâfi tedbir alınmadığını söyledi.

Olay, dün saat 18.00 sıralarında Eyüpsultan Merkez Mahallesinde yaşandı. Argümana nazaran, art sokaktan meskeninin olduğu sokağa kısa yoldan geçmek isteyen 11 yaşındaki Eşref Güneş isimli çocuk, üretimi devam eden bir inşaatın üst kısmındaki yoldan geçmeye çalıştı. Küçük çocuk istikrarını kaybederek inşaatın temel çukurundaki kolonların üstüne düştü. Kolondaki açıkta bulunan demirleri çocuğun bedenine saplandı.

Olayı gören vatandaşlar itfaiye polis ve sıhhat takımlarına haber verdi. Polis takımları etraf güvenliğini sağlarken, itfaiye grupları de çocuğu sağlandığı demirlerden çıkararak sıhhat gruplarına teslim etti. Sıhhat takımları, çocuğun hayatını kaybettiğini tespit etti. Olay yerine gelen olay yeri inceleme grupları ve savcı çocuğun düştüğü yerde incelemelerde bulundu. Vatandaşlar ise, çocuğun geçtiği yolda kâfi tedbir alınmadığını söyledi.

“DEMİRLER YAN TARAFINA SAPLANMIŞ”

Mahalle sakinlerinden Durmuş Emre, “Duyduğuma nazaran çocuk bu yoldan kestirmeden gideyim derken orada kaydı düştü. O beton dökülen yerde. 7-8 aydan beri var burası. Personeller salmıyor olağanda buradan. Çocuk konuta kestirmeden gideyim derken biraz yorgunluk hissetmiş herhalde çocuk, beton dökülen yerden ayağı kaydı aşağıya yuvarlandı. Ucu kesilen kısa demirler yan tarafına saplanmış. Yandan gördük de döşünden girmiş herhalde” biçiminde konuştu.

“ÖNLEM ALINMAMIŞ”

Başka bir mahalle sakini ise “Bir tedbir alınmamış bekçi koysa yahut demir yapsa tahminen bu olay olmazdı. Çocuk git şuradan kaymış herhalde. Acı çok büyük yani” dedi.

İSİMLİ TIP KURUMUNDAN ALINDI

İlkokul öğrencisinin cenazesi İsimli Tıp Kurumu’ndan alındı. Şanssız çocuğun amcası Mehmet Güneş, “İnşaatın etrafı kapalı olsaydı bu çocuk hayatını kaybetmemiş olacaktı” dedi.

“ŞİKAYETÇİ OLACAĞIZ”

İnşaatın bir kısmının açık, bir kısmının kapalı olduğunu ve bu yolun çocuklar tarafından da okula giderken kullanıldığını belirten çocuğun dayısı Reşat Güneş, “Bize haberi geldi düştüğünün, biz birinci başta olağan bir alanda düştü zannettik. Sonra gidip baktığımızda inşaata düştüğünü gördük. Burası okula gittikleri daima kullandıkları bir yol. Yalnızca onun değil bütün çocukların girdiği bir yol. Bu 10 yaşında bir çocuk, girmesi için açık bir taban oluşturulmuş. Esasen fotoğraflarda da görüyorsunuz büyük büyük demirler açık durumda.

Bina inşaatı burası, etrafının bir kısmı kapatılmış, öteki tarafları açık durumda. Burası okul önü olduğu için de çocuklar burayı kullanıyor. Komşular görüyor çocuğun düştüğünü, çabucak haber veriyorlar. Şikayetçi olacağız. Daha evvel de Eyüpsultan’da 8 yaşındaki bir çocuk birebir formda tedbirler alınmadığı için ölüyor. Birebir semtte ikinci formda oldu bu olay. Oraya saçtan bile olsa bariyerler konulması lazımdı” dedi. (İHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.