İlhan İrem, son seyahatine uğurlandı

Posted by

İlhan İrem, son seyahatine imza kelamı “ışık ve sevgiyle” uğurlandı. Usta sanatkarın vasiyeti Türk bayrağına sarılı tabutuyla Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) merasim düzenlenmesi ve Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilmekti; tüm vasiyeti dün yerine getirildi.

AKM’deki merasim tam saat 12.00’de başladı. Yaklaşık 800 kişilik tiyatro salonunu dolduran sevenleri, sanatçıyı dakikalarca ayakta alkışladı. Cenaze merasimlerinde ekseriyetle karşılaştığımız alkışların da ötesine geçildi. İlhan İrem için; en az 10 dakika alkışlar kesilmedi, kimse yerine oturmadı. Akabinde ışıklar kapandı, “Olanlar Olmuş” müziğinin konser kaydı gösterildi, “Anlasana” müziği ise İrem’in fotoğraflarıyla birlikte dinlendi. İki şarkıyı da daima bir ağızdan söyledi tüm salon.

Törende sunuculuğu İrem’in dostlarından Erhan Konuk yaptı. Her konuşmacının da lisana getirdiği üzere o da sanatkarın ne kadar güzel bir insan olduğundan ve tevazusundan kelam etti. Konuk, İlhan İrem’in eşine düşkünlüğüne vurgu yaparken salon Huren İrem’i de alkışladı. Merasimde İrem’in birden fazla hayranı gözyaşlarını tutamadı.

(Huren İrem’e (solda) yakınları takviye oldu.)

Tabutu salondan araca götürülene kadar tekrar gözyaşları ve alkışlarla takip edildi. İlhan İrem daha sonrasında Bebek Camisi’ndeki cenaze merasiminin akabinde Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

‘İSTANBUL’A EMANET’

İlhan İrem için yapılan konuşmaların hepsinde aşikâr sözcükler ön plana çıktı: “Cesurdu”, “Sözünü esirgemedi”, “Dik durdu”, “Öncüydü”, “Cumhuriyetçiydi”, “Atatürkçüydü”, “Muadili yoktu”… O konuşmalardan kimileri şöyle:

  • EKREM İMAMOĞLU (İBB Başkanı): Bugün, ne yazık ki yeniden bir kıymetimizi, sanatkarımızı, İstanbulumuzun bir değerlisini, memleketimizin bir değerlisini kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Sahiden insanların aklına kazınan, hisleri yerleştiren, kelamlarıyla düşündüren çok özel bir sanatçı. Onun hoş ve özel sesi, kelamlarının yanı sıra, sahiden beşere huzur veren, düşündüren ve yeterli hissettiren bir sesti. İlhan İrem’in yerini elde ederken hakkıyla elde ettiğini bize hissettiriyor. Yani hiçbir yapay katkı yok; tümden doğallığıyla ve kendisinin hakkıyla elde ettiği bir yeri var. Sanatçılığının yanı sıra kişiliği, sanatçı duruşuyla herkesin kalbini kazanan bir insan. Keşke İlhan İrem üzere isimleri daha fazla görseydik de bugünleri görmeseydik. O artık İstanbul’a emanet.

(İlham İrem’in “sevecenler” diye seslendiği hayranları gözyaşlarını tutamadı.)

‘YOBAZLARA KARŞI…’

  • MURAT BEŞER (Müzik yazarı): Geçmişe dönüp şöyle bir baktığımızda sanki kaç tane İlhan İrem var? Gidenler kime emsal ya da İlhan İrem’e benzeyenler var mı diye bir şey sorduğumuzda sanırım yanıtlanması çok güç bir şey sormuş olurum. İddia ediyorum ki doğruya en yakın yanıt da İlhan İrem’in muadilinin olmadığıdır… Evvel 70’li yıllardaki pop müzikleri, sonra 80’li 90’lı yıllardaki konsept albümleri, yani senfonik rock’a kadar uzanan müziği… O bir öncüydü. Batı’da filizlenmiş olan ve bize daha sonra gelmiş olan müziği birinci çalanlardan, konsept albüm çıkartan birinci müzisyenlerden bir tanesiydi. Bu ülkede gerici ve yobazlara karşı laik Cumhuriyetten yanaydı. İlhan İrem’i poptan ve senfonik rock’a uzanan gizemli seyahatinde sahiden hiçbir seveni unutmayacak…

(Sanatçılar, politikler ve sevenleri törendeydi.)

‘DURUŞUNU BOZMADI’

  • MURAT MERİÇ (Müzik yazarı): Bir tek buna hazırlıklı değildim. Daima yanımızda oldu. 78’de Çanakkale’de konserinde görmüştüm onu. Birinci aldığım plak da onun plağıydı. Küpe taktığı için TRT’ye çıkarılmadı, Eurovision’a müziği gitti lakin kendisi götürülmedi. Lakin duruşunu hiç bozmadı. Dik duruşundan taviz vermedi. Etraf ve barış hareketinde daima öndeydi. Bakıyorum salona, çok sevdiklerim burada. Hepimizi birleştiren bir orkestra şefi üzereydi İlhan İrem. Bir gün bir yerde buluşacağız nasılsa. Onu, o imza cümlesiyle uğurlamak istiyorum: Işık ve sevgiyle usta.

‘SAVAŞ VERDİ’

  • GÜVEN ERKİN ERKAL (Müzik yazarı): Şayet isteseydi ışık ve sevgiyle sözcüklerini kullanarak çok büyük bir rant da elde edebilirdi ancak bırakın bunu yapmayı, geçersiz peygamberlere karşı bu tip telaffuzların gerisine sığınıp karanlık dünyalar inşa edenlere karşı büyük savaş verdi. Teşekkürler İlhan İrem, düzgün ki hayatımızda vardın, güzel ki bundan sonra da olacaksın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.