iPhone 15 serisinden birinci bilgiler geldi

Posted by

ABD’li teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde merakla beklenen iPhone 14 modellerini tanıtmıştı.

Daha iPhone 14’ün tanıtılması üzerinden birkaç gün geçti, fakat şimdiden gelecek yıl piyasaya sürülecek iPhone 15 modelleriyle ilgili sızıntılar başladı.

Apple analisti Ming Chi Kuo ve Mark Gurman, gelecek iPhone serileri hakkında dikkat çeken bilgiler paylaştı.

iPhone 15 ile ilgili yeni bilgiler

Kuo’ya nazaran Apple, giderek daha rekabetçi hale gelen pazarda üst model telefonların tercih edilmesi için kullanıcılara daha fazla seçenek sunmayı planlıyor.

Bununla birlikte Pro ve standart modeller ortasında büyük bir özellik farkı oluşturulacak. Böylelikle Kuo, yeni değişikliğin Pro modellerin sevkiyat sayılarını artıracağını ve iPhone 15 ailesinin ortalama satış fiyatının da yükseleceğini söylüyor.

Mark Gurman ise, Apple’ın ‘Pro Max’ isimlendirmesi yerine artık “Ultra” ismini kullanacağını söylüyor.

Yakın vakitte Apple Watch Ultra’yı piyasaya süren şirket, M serisi işlemcileri de Pro, Max ve Ultra olarak isimlendirmişti.

Asıl yenilikler iPhone 15’te

Tedarik zincirinden gelen haberlere nazaran Apple’ın iş ortağı TSMC, yıl sonundan evvel 3nm çip üretimine başlayacak. Bu nedenle iPhone 14’te yeniden 5nm mimaride üretilen işlemci kullanılıyor. iPhone 12’den bu yana Apple telefonlarında 5nm çipler kullanıyor.

İşlemcilerde nm pahasının düşmesi, aynı fizikî alanda daha az güç tüketimi ve daha yeterli pil ömrü ile daha yüksek performans düzeyi manasına geliyor. Lakin muhtemelen 3nm işlemciler, iPhone 15’te karşımıza çıkacak.

3nm’ye geçiş ve buna bağlı performans artışının yanı sıra, iPhone 15 Lightning yerine USB-C temas noktasıyla da gelebilir.

Daha evvel USB-C şarj girişinin iPhone 14 serisinde kullanılacağı tez edilse de bunu doğrulayacak rastgele bir gelişme yok.

Bu nedenle iPhone 14 serisi, büyük ihtimalle Lightning girişi sunan son iPhone modeli olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.