İran, ünlü isimleri cezalandırmak için gizli komite kurmuş

İran’ın, ülkede patlak veren hükümet karşıtı protestolara destek veren ünlü isimleri cezalandırmak için gizli bir komite kurduğu öne sürüldü.

BBC’nin elde ettiği belgeler, İran yönetiminin, Mahsa Amini protestolarına destek veren ünlüleri cezalandırmak için gizli bir komite kurduğunu gösterdi. 22 Eylül tarihli bir belgede, söz konusu komitenin 141 ünlü ismin bulunduğu listeyi Ekonomi Bakanlığı’na gönderdiği görülüyor.

Listede ünlü futbolcu Ali Daeiile ve oyuncu Taraneh Alidoosti de yer alıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, bu listede yer alan ve daha sonra eklenen çok sayıda ünlü isim, temel haklar için başlayan protestolara destek verdikleri için ekonomik yaptırımlar, seyahat yasakları ve gözaltılarla karşılaştı.

‘ŞÖHRETLİLER GÖREV TİMİ’

BBC Farsça Servisi’nin elde ettiği belgeler, ünlü isimlerin caydırılması için hükümet kurumlarının koordineli olarak hareket ettiğini gösteriyor.

İranlı ünlü şarkıcılar, oyuncular, spor dünyasından isimler de protestolara destek veren paylaşımlar yaptı. 17 Aralık’ta bir protestocunun idamını kınadığı için iki hafta gözaltına alınan oyuncu Taraneh Alidoosti’nin yanı sıra, yine sinema dünyasından Asghar Farhadi, Pegah Ahangarani, Manijeh Hekmat, Barzou Arjomand ve Shahin Samadpour de protestolara açıkça destek verdi.

Komite bu kişileri ekonomik yaptırım uygulamak için vergi beyanlarını inceleme altına aldı.

BBC Farsça Servisi’ne konuşan iki kişi, protestolara destek verdikleri için banka hesaplarının bloke edildiğini doğruladı. ‘Çok Gizli’ ibaresinin yer aldığı 26 Eylül tarihli bir başka belgeden, “Şöhretliler Görev Timi”nin isminin “Şöhretliler Komitesi” olarak değiştirildiği ve kalıcı hale dönüştürüldüğü anlaşılıyor.

1 Kasım tarihli üçüncü belgede ise Katar’daki Dünya Kupası öncesi İran futbol takımı oyuncularının olası destek gösterilerinin nasıl ele alınması gerektiği ele alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir