İşte Kripto Kışında İzlemeniz Gereken Altcoin’ler!

Posted by

Kripto para piyasasındaki herhangi bir düşüş, genel olarak alana yönelik hissiyatı düşürse de, bazıları bu piyasanın “inşa etmek için” iyi bir fırsat olacağını düşünüyor. İşte analist Jordan Finneseth’e göre insanların bu “kripto kışında” tercih ettiği, birikime, fırsata işaret eden altcoin projeleri…

Layer-1 projelerinin altcoin’leri dikkat çekiyor

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi Katman-1 (L1) protokolleri, kripto para ekosisteminin çoğunun üzerine inşa edildiği temeli oluşturur ve piyasanın diğer sektörlerinin çoğunun var olmasını sağlar. Bununla birlikte, şu anda Bitcoin ağında başka protokoller başlatmak için pek fazla seçenek yok. Ethereum’un ölçeklenebilirlik açısından yüksek işlem maliyetlerine ve yavaş işlem sürelerine yol açabilecek sınırlamaları var.

Bu faktörler nedeniyle, diğer L1 protokollerinin kendilerini kurmaları ve iyi bir pazar payı dilimi oluşturmaları için önemli bir fırsat var. Bir protokol tarafından üretilen toplam gelir, hangi ağların en fazla kullanımı gördüğünü belirlemek için kullanılabilecek bir ölçümdür. Aşağıdaki grafikte, bazı layer-1 altcoin protokollerinin örneklerini ve toplam gelir miktarlarını görebilirsiniz:

Token Terminal verilerine göre, Bitcoin ve Ethereum hariç son 180 gün içinde toplam gelir açısından ilk beş L1 protokolü BNB Smart Chain (BNB), Avalanche (AVAX), Helium (HNT), Fantom (FTM) ve Solana (SOL) olarak sıralanıyor.

Layer-2 protokolleri

Yukarıda bahsedildiği gibi, Ethereum ağının ölçeklenebilirlik açısından yaklaşan “Merge” sırasında çözülmeyecek sınırlamaları var. Doğrudan Ethereum Blockchain’inde meydana gelen aktiviteyi azaltmaya yardımcı olarak ihtiyacı doldurmak için layer-2 protokolleri için bir açıklık bırakır. En iyi Ethereum L2’lerdeki istatistikleri izleyen L2Beat’e göre, Arbitrum toplam kilitli değer (TVL) açısından bir numara, ardından Optimism ve dYdX geliyor.

L2Beat tarafından sağlanan listenin dışında bırakılan, ancak aktif cüzdanlar ve başlatılan protokoller açısından en çok benimsenen L2 olmaya devam eden bir ağ, DefiLlama’dan alınan verilere göre şu anda 1,59 milyar dolarlık bir TVL’ye sahip olan Polygon’dur (MATIC). Bitcoin ağına gelince, şu anda artan girişleri gören ana L2 çözümü Lightning ağıdır. Ancak protokolle ilgili herhangi bir token yoktur. Bunun yerine, kullanıcılar ağı desteklemek ve pasif gelir elde etmek istiyorlarsa bir node çalıştırmayı seçebilirler.

Oyun platformlarının altcoin projeleri

Kripto para ekosisteminin oyun sektörü, kullanıcıları mevcut kripto kışında etkileşimde tutmak açısından daha esnek olanlardan biri olduğunu kanıtladı. Axie Infinity (AXS) gibi oyna-kazan oyunların ortaya çıkması, 2021 boğa döngüsü sırasında Blockchain tabanlı oyun olanaklarına ışık tutmaya yardımcı oldu. Çok sayıda “oyna-kazan” tipi protokolün bir dalı ortaya çıkmasına neden oldu.

DappRadar’dan elde edilen veriler, aktif kullanıcılar açısından en iyi oyunlardan bazılarının, tümü WAX ağında çalışan Alien Worlds, Splinterlands ve Farmers World’ü içerdiğini gösterirken, Axie Infinity, akıllı cihazında tutulan varlıkların değeri açısından en iyi oyundur. Ayrıca, Illuvium ve Aavegotchi’nin yanı sıra Enjin Coin (ENJ), Gala (GALA) ve Ultra (UOS) gibi oyun ekosistemlerini temsil eden tokenlar da dahil olmak üzere hala geliştirilmekte olan ancak yine de çok dikkat çeken bir dizi başka oyun da var.

Sosyal platformlara yönelik altcoin projeleri

Kripto para birimi ortamının henüz kayda değer bir şekilde kurulmamış ancak benimsenmeyi artırmaya yardımcı olmak için iyi bir fırsatı temsil eden bir sektörü, Twitter, Facebook veya Reddit’e benzer sosyal katılım platformlarıdır. Sosyal medya ortamındaki önceki öncüler arasında Steem ve topluluk odaklı dalı Hive yer alıyor. Ancak her iki protokol de bugüne kadar gerçekten yaygın bir şekilde benimsenmedi.

Halihazırda çalışmakta olan başka hiçbir protokol, uzun süreli etkileşimde bulunan birçok kullanıcıyı çeken kodu kırmayı başaramasa da, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla ilgili devam eden drama da dahil olmak üzere daha geniş dünyadaki olaylar, sosyal medyanın ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Açıkça erişilebilir topluluk odaklı platform.

Metaverse ve NFT launchpad’ler

Gündelik hayata entegre etmek için halihazırda devam etmekte olan çabalar da dahil olmak üzere, ana akım toplumla yaygın bir şekilde çekici olması nedeniyle göz önünde bulundurulması gereken son bir sektör de Metaverse’dir.  Metaverse kavramı henüz emekleme aşamasında olsa da, kripto dünyasında popüler bir konuşma konusu. Şimdiden dünyanın en tanınmış ve tanınabilir markalarından bazılarından büyük yatırımlar çekiyor.

Metaverse’e ek olarak, NFT sektörünün genel halk arasında popüler olduğu gösterildiğinden, NFT’lerin oluşturulması ve piyasaya sürülmesi konusunda uzmanlaşmış platformlar da dikkate değerdir. Şu anda faaliyette olan en gelişmiş ve benimsenen Metaverse ve NFT platformlarından bazıları, platformda bir MetaMansion sosyal oyunu başlatmak için Playboy ile yakın zamanda ortaklık kuran The Sandbox (SAND) ile Decentraland (MANA) ve ApeCoin (APE)’den oluşuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.