James Franco’nun Fidel Castro rolüne seçilmesine Latin oyunculardan reaksiyon

Posted by

Cinsel taciz ve istismar tezleriyle gündeme gelen oyuncu James Franco, “Alina of Cuba” sinemasında Fidel Castro’yu canlandıracak. Franco’nun rol için seçilmesi yansılara neden oldu.

Latin oyuncu John Leguizamo, Instagram’da yaptığı paylaşımında, “Bu hala nasıl oluyor? Hollywood nasıl hala bizi dışlıyor lakin tıpkı vakitte öykülerimizi çalabiliyor? Artık Hollywood’a ve stream servislerine geçit yok! Boykot! Kişiyi yüceltmeden anlatması hakikaten güç bir öykü. Ki bu yanlış olur. Franco ile bir sıkıntım yok fakat o Latin değil!” tabirlerini kullandı.

Oyuncu Sol Rodriguez de hayatı boyunca bir Amerikalı üzere İngilizce konuşmadığı için kendisiyle dalga geçildiğini belirterek “Defalarca kurtulmam gerektiği söylenen aksanı James Franco edinmek zorunda kalacak” dedi.

Oyuncu Jeff Torres de “Ben öbür bir ‘Latin Amerikalı uyuşturucu satıcısı’ rolü için seçmelere girerken James Franco Fidel Castro’yu oynuyor. Latinler burada ve her yerde pis iş yapıyor” tabirleriyle bölümde Latin oyuncuların maruz kaldığı tektipleştirmeye gönderme yaptı.

‘PROJE, KAPSAYICI OLMAYI AMAÇLIYOR’

Filmin baş yaratıcı imalcisi John Martinez O’Felan da, oyuncu seçiminin dikkatle düşünüldüğünü ve !Hollywood’daki Latin kökenli tüm oyuncuların tarandığını’ söyledi. Portekizli olan Franco’nun, Castro’ya yakın bir fizikî benzerliği olduğunu belirten O’Felan, projenin kapsayıcı olmayı amaçladığını da aktardı.

“Alina of Cuba” sineması, Fidel Castro’nun kızı Alina Fernandez’i bahis alacak. Üretimde Alina karakterini Ana Villafañe canlandırırken, Mia Maestro ise Alina’nın annesi Natalia Revuelta’ya hayat verecek. Sinemanın oyuncu takımında ayrıyeten Alanna de la Rosa, Maria Cecilia Botero, Harding Junior, Sian Chiong ve Rafael Ernesto Hernandez yer alıyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.