James Webb Uzay Teleskobu cihanın en net fotoğrafını çekti

Posted by

9 milyar dolar harcanarak inşa edilen dünyanın en büyük ve güçlü uzay bilimi teleskobunda çekilmiş en yüksek çözünürlüklü ve renkli fotoğraf yayınlandı.

ABD Lideri Joe Biden, NASA’nın ünlü James Webb Uzay Teleskobu’ndan çekilmiş bir fotoğrafı kamuoyu ile paylaştı. Son devirde hem ülkesinde hem de milletlerarası kamuoyunda birçok krizle gayret eden Biden, gündem dışı bir hareketle cihanın bu güne kadar çekilmiş en net ve parlak fotoğrafını paylaştı.

Beyaz Saray tarafından yayınlanan imgelerde Webb’in birinci kere yüksek çözünürlüklü ve renklendirilmiş fotoğrafları görülüyor. NASA’nın fotoğrafların devamını Maryland’dekİ Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde yayınlayacağı kaydedildi.

9 milyar dolar harcanan ve bugüne kadar yapılmış en güçlü ve en büyük uzay bilimi teleskobundan çekilmiş manzaralar büyük merak uyandırmıştı. Biden’ın paylaştığı fotoğrafta kainattaki 4.6 milyar yıllık galaksi topluluğu görülüyor. Bu galaksi topluluğuna SMACS 0723 ismi veriliyor.

Biden’la birlikte açıklama yapan NASA’dan Bill Nelson, “Bu, bizim galaksimizin şu vakte kadar çekilmiş en derin imaj. Bu uzak galaksiler ve yıldızların kimileri daha evvel hiç görüntülenmemişti” dedi.

“BU BENİ HAYRAN BIRAKIYOR”

Fotoğrafı paylaşan Biden, “Bu evrenimizin tarihi için yeni bir pencere. Ve bugün bu pencereden yeni bir ışığın birinci örneklerini görüyoruz. Öbür dünyalardan ışıklar ve ufkumuzun ötesinde yıldızlar görüyoruz. Bu beni hayran bırakıyor” dedi.

Uzay teleskobunun “yerçekimi etkisi” ismi verilen sistem ile keskin ve net fotoğrafları çekebildiği belirtilirken, James Webb Teleskobu’nun Büyük Patlama’dan yaklaşık 600 milyon yıl sonrasına kadar var olan galaksilerin bozulmuş biçimlerini de fotoğraflarla kayıt altına aldığı aktarıldı.

Uzmanlar, bu büyük ve komplike sistemin daha ileriyi de görüntüleyebileceğini öngörüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.