Kiralık katil olmak için iş başvurusu yapan asker tutuklandı

ABD’de bir asker, hiciv amaçlı kurulan “Rent-a-Hitman” (Katil Kirala) adlı internet sitesine iş başvurusu yapmasının ardından tutuklandı. Tennessee Ulusal Hava Muhafızları’nda görevli olan 21 yaşındaki asker Josiah Ernesto Garcia, ‘ailesine bakabilmek için paraya ihtiyaç duyduğunu, bu yüzden kiralık katil olmak istediğini’ söyledi.

SİTE, ISARALI BAŞVURULARIN ARDINDAN FBI’A HABER VERDİ

Askerin başvuru yaptığı site ilk olarak 2005’te bir siber güvenlik şirketinin reklamını yapmak için kurulmuş, gözden düştükten sonra kiralık katil olmak için iş başvurusu yapmaya da olanak sağlayan bir hiciv sitesine dönüştürülmüştü.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) göre orduya Temmuz 2021’de katıldığı tespit edilen Josiah Ernesto Garcia, Şubat ortasında bu siteye özgeçmişini gönderdi, askeri tecrübesi ve tüfek kullanım yeteneklerini öne çıkardı. Garcia, siteye başvuru yaptıktan sonra yanıt alamayınca tekrar siteyle iletişime geçti. Bunun üzerine site durumu FBI’a haber verdi ve FBI’ın direktifleri doğrultusunda yanıtlar yazmaya başladı.

FBI: 5 BİN DOLAR KARŞILIĞINDA BİRİNİ ÖLDÜRMEYİ KABUL ETTİ

FBI’a göre Garcia, bir gizli ajanın 5 bin dolar karşılığında birini öldürme teklifini kabul etti, bunu yakında doğmasını bekledikleri çocuklarına bakmak için yapacağını söyledi. Daha sonra bir ajan kendisiyle bir parkta buluşarak ona, öldürmesini istediği kişiye dair bilgilerin yer aldığını söylediği bir paketle birlikte ödemenin ilk yarısı olan 2 bin 500 dolar verdi.

Tennessee’deki savcılığın basın açıklamasına göre şartlarda anlaştıktan sonra Garcia, cesedin fotoğrafına ihtiyaç duyup duymayacaklarını sordu. Bunun ardından tutuklandı ve evinde arama yapıldı. Kolluk kuvvetleri evde yarı otomatik bir silah da buldu. Garcia yargılanacağı davada hüküm giymesi halinde 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir