Kurban Bayramı, ikinci el araç piyasasını hareketlendirdi

Posted by

Rusya-Ukrayna savaşıyla artan maliyetler, artan dolar kuru ve sıfır araba üretiminde yaşanan problemlerden ötürü, ikinci el araç fiyatları artmaya devam ediyor.

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar mayıs ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 1,4 azalırken, fiyatlar da ortalamada yüzde 27 arttı.

Hareketlilik başladı, fiyatlar arttı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Lideri Aydın Erkoç, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla ikinci el araç piyasasında hareketlilik yaşandığını ve fiyatlarda üst istikametli artış görüldüğünü belirtti.

AA’da yer alan habere nazaran Erkoç, son 6 aydır piyasanın epey hareketli olduğuna ve satışların süratli halde sürdüğüne işaret ederek şu tabirleri kullandı:

“Araç üretiminde ve tedarikinde yaşanan aksamaların devam etmesi ikinci ele olan talebi artırırken yaz mevsiminin gelmesi ve Kurban Bayramı’nın yaklaşması piyasayı daha da hızlandırdı.


“Sıkıntılar çözülmeden fiyatlar düşmeyecek”

Ancak fiyatların neredeyse gün içerisinde üst taraflı değişmesi piyasayı olumsuz tarafta etkiliyor. Sıfır araç tedarikinde yaşanan kasvetler çözülmeden ikinci el fiyatlarının düşeceğini düşünmüyoruz.

İkinci el şu an daha çok yatırım aracı olarak görülüyor. Bunun önümüzdeki süreçte de devam edeceğini düşünüyoruz. Şu an piyasada araç bulmakta zorlanıyoruz.

O yüzden vatandaşlarımıza araba gereksinimleri varsa bir an evvel karşılamalarını tavsiye ediyoruz. V

atandaşlarımızı, her vakit olduğu üzere sağlam, sağlam, kurumsal yerlerden alışverişlerini yapmaları ve dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.