Mevlüt Çavuşoğlu, Madrid’deki NATO Doruğu ile ilgili konuştu

Posted by

İspanya’nın başşehri Madrid, NATO Tepesi’ne mesken sahipliği yapacak.

Türkiye’yi dorukta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’nın Madrid’de düzenlenecek toplantıdan beklentilerini anlattı.

“Madrid Tepesi, kritik bir vakitte gerçekleşiyor”

“Diplomasiyi Yine Kurgulamak” başlığıyla ikincisi 11-13 Mart 2022’de yapılan Antalya Diplomasi Forumu’nun (ADF) çevrimiçi aktiflikleri kapsamında düzenlenen “ADF120Sec” uygulamasına katılan Çavuşoğlu, Madrid Zirvesi’nin kritik bir vakitte gerçekleştiğine dikkati çekti.

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna’daki savaşın global tesirleri olduğunu, bunun Trans-Atlantik güvenliği için de bir sınama teşkil ettiğini söyledi.

“Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için”

NATO önderlerinin Madrid’de yeni Stratejik Konsepti onaylayacağını ve bu dokümanın ittifakın gelecek on yıl vizyonunu şekillendireceğini kaydeden Çavuşoğlu, “NATO, daima değişen güvenlik ortamına ahenk sağlamaya devam ederken temel prensibimiz değişmeden duruyor. Washington Muahedesi’nin 5. unsurunda belirtildiği üzere birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için.” ifadelerini kullandı.

Terörizmle çaba vurgusu

Bu tepenin, müttefikler ortasında dayanışma, birlik ve beraberliği pekiştirmesinin ve güçlendirmesinin beklendiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “NATO’nun, terörizmin tüm biçimleri ve tezahürleriyle çabaya yönelik güçlü kararlılığı temeldir. Bu taahhüt, elbet üyelik için başvuran ülkeler için de geçerlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Herkes dayanışma ilkelerine saygı göstermeli”

AA’nın haberine nazaran, Çavuşoğlu, “Herkes dayanışma unsurlarına ve birbirimizin güvenlik korkularına hürmet göstermeli.” dedi ve bu prensibe dair tereddüde yer olmadığını tabir etti.

Bakan Çavuşoğlu, kelamlarını, NATO’nun gelecek yıllarda da güçlenmeye devam edeceği inancını paylaşarak tamamladı.

Uluslararası bağlantılar alanındaki tartışmalara taraf veren değerli platformlar ortasındaki yerini alan ADF’nin üçüncüsü 28-30 Nisan 2023’te düzenlenecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.