Pilotlar için yeni karar: “Hanımlar beyler” tarihe karışıyor

Posted by

Tatil şirketi TUI, pilotlara ve kabin takımlarına, daha fazla cinsiyetten bağımsız tabire yer vermek için yolculara; “hanımlar, beyler” olarak hitap etmemelerini söyledi.

British Airways, Lufthansa, easyJet ve Air Canada üzere havayolu şirketlerinden sonra artık de tatil şirketi TUI, cinsiyetten bağımsız tabirler için adım atıyor.

Artık TUI’de pilot ya da kabin grubu “hanımlar, beyler” diye hitap etmek yerine “Günaydın yolcular, kaptanınız konuşuyor” üzere cümleler duyulacağı bildiriliyor.

Lakin bu yeni karar herkes tarafından memnuniyetle karşılanmıyor. Özgürlük Derneği’nden Andrew Allison, “TUI’nin başı bulutlarda. ‘Hanımlar, beyler’ her vakit klasik kibar selamlama biçimi olmuştur. Kırılgan hisseden küçük azınlığı yatıştırmak için bunu değiştirmeye gerek yok” dedi.

TUI ise müşterilerinin uygun hissetmelerini sağlamakta kararlı olduğunu belirtti. Bir sözcü şunları söyledi: “Tüm pilotlarımızı ve mürettebatımızı, uçağımızdaki tüm kamuya açık duyuruların kapsayıcı olmasını sağlamaya teşvik ediyoruz.”

UZUN GECİKMELER YAŞANIRKEN GELEN YENİLİK DİKKAT ÇEKTİ

Haberin uzun gecikme saatleri yaşanan uçuşlardan sonra gelmesi ise dikkat çekti. Cardiff Havalimanı’ndan Yunanistan’ın Zakynthos adasına giden yolcular uçuş için 40 saatten fazla, İbiza ve Dalaman seferlerindeki yolcular da 24 saatten fazla rötar yaptı. Yolcuların sert reaksiyonlarıyla karşılana TUI ise yaşanan aksamalardan sonra kapsayıcılıkla ilgili bir yeniliği duyurdu.

TUI sözcüsü şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ın en büyük tatil şirketi olarak, müşterilerimizin bizimle tatillerini ne kadar sabırsızlıkla beklediklerini bildiğimiz için uçuşları asla iptal etmeyeceğiz. Çeşitli operasyonel nedenlerle vakit zaman meydana gelebilecek uçuş gecikmeleri sınırlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ender durumlarda uçuş gecikmeleri meydana gelirse, müşterilerimizi desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.