PKK, 247 çocuğu zorla örgüte kattı

Posted by

Birleşmiş Milletler’in hazırladığı çocuk savaşçılar raporuna nazaran, terör örgütü PKK/YPG 2021’de en az 247 çocuğu esir alarak zorla çatıştırdı. Örgüt birebir yıl 73 çocuğu öldürdü.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından yayınlanan “2021 Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar” raporu, bölücü terör örgütü PKK/YPG’nin Suriye’de işlediği savaş ve insanlık hatalarını bir kere daha gözler önüne serdi. Rapora nazaran, örgütün Suriye’de faaliyet gösteren farklı kolları 2021 yılı boyunca toplam en az 247 çocuğu esir alarak zorla çatışma alanına sürmeye başladı. Örgütün birebir yıl yalnızca Suriye topraklarında düzenlediği hücumlarda ise en az 73 çocuğun hayatını kaybettiği tespit edildi.

PKK/YPG’nin, işgal ettiği bölgelerdeki 12 okul ve hastane binasını da terör faaliyetleri için kullandığı belirlendi.

Terör örgütü, Suriye’de işgal ettiği topraklarda 2021 yılında en az 49 çocuğu da farklı mazeretlerle mahpusa attı. Rapora nazaran ülkede geçen yıl yaşanan 45 okul ve hastane saldırısından 12’si de bölücü terör örgütü tarafından düzenlendi.

Uzmanlara nazaran gerçek sayılar Birleşmiş Milletler raporunda geçenlerden çok daha fazla. PKK/YPG tarafından çatışmaya
sürülen çocukların yaşları 12-13’e kadar düşüyor.

1296 ÇOCUK BU DURUMDA

BM raporuna nazaran, Suriye’de birçok silahlı örgüt, çocukları zorla savaştırıyor. Ülkede en az 1296 çocuk savaşçı olduğu varsayım ediliyor. Bunların en az 1285’inin de sıcak çatışmalara katıldığı belirlendi. Ülkede 2021’de savaş nedeniyle hayatını kaybeden çocukların sayısı ise en az 898 olarak tespit edildi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.