SoftBank Group 23.4 milyar dolarlık net ziyan açıkladı

Posted by

SoftBank Group, sahip olduğu Vision Fund’ın portföyündeki yatırımların teknoloji paylarında yaşanan global satış dalgasıyla aldığı darbe sonrası Haziran ayıyla biten mali çeyrekte 3.16 trilyon yenlik (23.4 milyar dolar) net ziyan açıkladı.

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran; Vision Fund, bir evvelki çeyrekte 2.2 trilyon yenlik (16.3 milyar dolar) rekor ziyan açıklarken Haziran ayında biten çeyrekte bu rekorunu yenileyerek 2.33 trilyon yenlik (17.3 milyar dolar) ziyan açıkladı.

2008 krizinden beri en berbat performans

Küresel pay fiyatlarındaki satış dalgası SoftBank’ın kritik varlıklarından Uber Technologies ve Coupang Inc. üzere payların değerlemelerininin de düşmesine neden oldu. Teknoloji yüklü paylar için bir barometre niteliğindeki Nasdaq 100 endeksinde 2008 finansal krizinden beri en makûs performansını sergileyerek yüzde 22’lik düşüş yaşandı.

Dünyanın en büyük teknoloji fonu olan Vision halka açık olmayan yüzlerce start-up şirketinde yüksek oranda paylara sahip. Fakat düşük teknoloji değerlemeleri SoftBank’ın portföyündeki halka arzları likiditeye çevirerek şirketin daha büyük yatırımlar yapmasına mahzur oldu.

SoftBank, 32 milyar dolara satın aldığı çip dizayncı ünitesi Arm Ltd. satın alımından birinci halka arz yoluyla getiri elde edebilmek için çiple ilgili pay senetlerinde yaşanan düşüşü atlatmaya çalışıyor.

TikTok’un Çinli çatı şirketi ByteDance’in payları özel pazarlarda geçen yıldan bu yana yüzde 25’ten fazla paha kaybederken, İsveçli artık al-sonra öde şirketi Klarna Bank AB’nin değerlemesi yakın vakitte yapılan bir fonlama çeşidinde yüzde 85 oranında düştü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.