Susam Sokağı’nın Rosita’sından siyahi çocuklara ırkçılık

Posted by


ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki Bucks County’de bulunan Sesame Place tema parkında düzenlenen etkinliklerde çizgi dizi Susam Sokağı karakteri Rosita kostümlü karakter etrafındakilerle selaşlaşmaya başladı.

ELLERİNİ SIKMADI

Sıra sıra herkesle konuşan Rosita kostümlü karakter, büyük bir hevesle kendisini bekleyen 2 siyahi kız çocuğuna elleriyle “hayır” işareti yaparak yanlarından geçti. O anları kayıt altına alan anne Jodi Brown, kızı ve yeğeninin ırkçı atağa uğradığını sav ederek görüntüyü toplumsal medya hesabından paylaştı. Çocukların hayal kırıklığına uğradığı anları gösteren görüntüye toplumsal medyadan reaksiyon yağdı. Olayın akabinde avukatıyla birlikte açıklama yapan Brown, kızı ve yeğenine selam vermeden geçen Rosita’nın daha sonra öteki bir çocuğa sarıldığını söyleyerek, “Üzgündüm. O esnada görüntüyü duraklattım zira az evvel ne olduğunu anlayamadım” dedi.

TEMA PARKIN ÖZÜR GELDİ

Olay akabinde açıklama yapan Sesame Place yetkilileri durumun yanlış anlaşılma sonucu meydana geldiğini belirtirken, “Markamız, parkımız ve çalışanlarımız eşitlik ve kapsayıcılıktan yanadır. Her çocuk ve her ailenin parklarımızda mümkün olan en yeterli tecrübesi yaşamasını taahhüt ederiz. Olanlardan ötürü hayal kırıklığına uğradık. Aileyle konuşarak özrümüzü ilettik ve onları karakterlerimizle özel bir buluşmaya davet ettik” sözlerini kullandı. Rosita karakterinin kostümü nedeniyle çocukları görmediğini de söyleyen park yetkilileri, “Misafirlerin bekledikleri tecrübesi yaşayamadıkları için özür diledi. Onların ve öbür tüm konuklarımızın ziyaret ve takviyesini kazanmak için elimizden gelenin en uygununu yapacağımızı tabir etmek isteriz” açıklamasında bulundu. Sözleri dikkate almayan birçok kişi toplumsal medya üzerinden parka karşı boykot çalışması başlattı.

“GERÇEK OLDUĞUNA İNANMIYORUM”

Park yetkililerinin özür açıklamalarını samimi bulmadıklarını ve kabul etmediklerini söyleyen anne Brown, “Gerçek olduğuna inanmıyorum. Görüntünün bu kadar reaksiyon toplaması nedeniyle açıklama yaptıklarını düşünüyorum” dedi. Ailenin avukatı B’Ivory Lamarr tarafından yapılan açıklamada da, “Kabul edilebilir tek davranış, Rosita kostümü giyen kişinin işine son verilmesidir. Çocukları mahkemeye sürüklemek istemeyiz. Bu çocukların yaşadığı şeyleri öbür çocuklar yaşamamalı” sözleri kullanıldı. Sesame Place yetkilileri ile yeni bir diyalog içine girildiğini belirten avukat Lamarr, yetkililer tarafından haksız olduklarını kabul ettikleri bir açıklama yapılmaması durumunda, Rosita karakterinin 2 siyahi kız çocuğunu görmezden geldikten sonra öbür çocuklara sarıldığı anlara ilişkin imajlar yayınlayacaklarını söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.