Türkiye ‘tarım’ için 10 ülkede daha arazi kiralayacak

Posted by

Türkiye’nin “tarım yeri kiralamak” için Sudan ve Venezuela üzere bilinen ülkelerin dışında 10 ülkeyle temasa geçtiği öğrenildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine nazaran, Tarım Bakanlığı, Latin Amerika ve Afrika’da 10 ülkede tarım toprağı kiralamak için görüşmelere başladı. Ukrayna ile de bu bahiste temasa geçildi.

SUDAN’DA 850 BİN HEKTAR ARAZİ KİRALANMIŞTI

Sudan’da geçmiş yıllarda 850 bin hektar civarında bir arazi kiralanmış lakin ekim yapılmamıştı. Bu “proje”nin tekrar hayata geçirileceği de tabir edildi. Kiralanan öbür topraklarda başta yem bitkisi olmak üzere, Türkiye’de işlendikten sonra ihraç edilecek nitelikteki hububat eserlerinin üretimi yapılacağı belirtildi. Geçen günlerde de Venezuela heyetinin Türkiye’yi ziyareti sırasında 400 bin hektarlık tarım alanının Türkiye’ye kiralanması gündeme gelmişti.

Tarım Bakanı Vahit Kirişci, yurtdışında arazi kiralama projesi hakkında milletvekillerine bilgi verirken, “Türkiye’nin üretimi kendi ölçeğinde Türk halkına kâfi fakat ihracatı seçiyorsan, yurt dışında da kiralama yapmak gerekiyor. Oralara çağdaş tarımı götürmek istiyoruz. Bakir tarım alanlarında üretim yapmak istiyoruz. Afrika’nın bilhassa güneyinde çok önemli alanda bakir alanlar var. Bu alanlarda üretim yapabilecek durumdayız” dedi. Kiralanacak tarım toprakları için özel dalın devrede olacağı belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.