Uçakların iniş kalkışında tehlike yaratıyor: O kaçak minare üç yıldır yıkılmadı

Posted by

SÖZCÜ’nün daha evvel gündeme getirdiği Elazığ’da Devlet Hava Meydanları uçuş alanlarının olduğu bölgede bulunan Merkez Cami’nin minaresinin yasal standartlarının 2 katı uzunluğunda olduğunu tespit edilmişti.  2019 yılında İmar ve Bayındırlık Kurulu üyeleri kaçak minareyle ilgili rapor hazırlayarak Elazığ Vilayet Genel Meclisi’ne sunmuştu. Fakat ortadan 3 yıl geçmesine karşın kaçak olan minarenin yıkımı yapılmadı.

Elazığ merkeze bağlı Kuyulu Köyü’nde Devlet Hava Meydanları hudutları içerisinde olan Merkez Cami’nin minaresinin imara alışılmamış bir biçimde yükseltilmesi sonrasında Elazığ vilayet genel meclisinin kaçak yapıyla ilgili komite raporu hazırlanmasına ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün cami dernek yöneticilerine tebligat göndermesine karşın ikinci minarenin 3 yıldır yıkılmadığı öğrenildi. Standart bir cami minaresi uzunluğunun 32 metre olması gerekirken 62 metre uzunluğunda inşa edilen minarenin uçak iniş kalkışlarında kahır yarattığı öğrenildi.

MİNARENİN KAÇAK OLDUĞU KURULCA TESPİT EDİLDİ

İmar ve Bayındırlık Komitesi tarafından Elazığ Vilayet Genel Meclisine 24 Mayıs 2019 yılında sunulan inceleme raporunda şu tespit yapıldı:

“Elazığ Havalimanı Müdürlüğüne bağlı Havalimanı Mania denetim gruplarınca yapılan kontrollerde 2268, 2669, 2277, 2280, 2282 ve 2243 nolu taşınmazları üzerine imaline devam edilen cami inşaatında cami minaresinin 62 metre olarak inşa edildiği tespit edilmiş olup 910 rakıma sahip bu alanda yapılacak yapıların zirve noktasının rakım olarak 937 metreyi aşmaması gerektiğini belirtilmiştir.

Bu nedenle Elazığ ili merkez ilçe Kuyulu köyü sonları içerisinde bulunan parseller üzerine imar plan değişikliği yapılmasıyla hedefiyle kent plancısına çizdirilmiş olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar planının kent plancısı tarafından hazırlanan imar planı değişikliği açıklama raporunda belirtilen konuların dikkate alınması kaydıyla kabul edilmesi kurulumuzca uygun görülmüştür.”

“YIKIM İHALESİNE KİMSE GİRMEDİ”

Uçakların iniş kalkışları esnasında tehlikeye neden olan kaçak minarenin üç yıldır neden yıkılmadığına dair Elazığ Vilayet Özel Yönetimi yetkilisi, “Encümenden karar çıktı lakin şuan burası yıkılmadı. Burası bizim içinde sorun lakin yıkımı da sorun. Bu biçim yerler için biz ihaleye çıktık lakin ihaleye kimse girmedi. O yüzden bu yapıda o biçimde kaldı” diye konuştu.

“ZAYİAT OLURSA BEDELİNİ KİM ÖDEYECEK?”

Kaçak minareyle ilgili daha evvel SÖZCÜ’ye konuşan Elazığ Vilayet Genel Meclisi MHP küme başkanvekili Osman Dilek, “Minarenin eski haline dönmesi tarafında bir karar aldık. Bunu da üzülerek söylüyorum, devlet dairelerinde bu çeşit kararlar alındığı vakit bir yerde bir şeyler oluyor ve meseleler sümenaltı yapılıyor. Burası, uçuş alanı içerisinde olan bir yapı, Allah korusun bir kazanın, ölümlü bir hadisenin olmasından sonra mı süreç yapacağız? Kanun varsa şayet Devlet Hava Meydanları bir yazı göndermiş sizi uyarmış o ihtara uymak zorundasınız. Bir helikopter takıldığı vakit o minare bir vatandaşın konutunun üzerine yıkılırsa, zayiat verirse bunun bedelini kim ödeyecek, Bunun sorumluluğu kime ilişkin olacak?” sözlerini kullanmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.