Ukrayna kendi Bayraktar SİHA’sını vurarak düşürdü

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı, vurularak düşürüldü. Söz konusu Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın (SİHA) Ukrayna hava kuvvetleri tarafından vurulduğu da Ukraynalı yetkililerce doğrulandı.

TB2 vurularak düşene dek, 15-20 dakika süresince patlamalar duyulurken, Ukrayna Devlet Başkanı Yardımcısı Andriy Yermak, ilk açıklamasında düşürülen SİHA’nın ‘düşmana ait’ olduğunu iddia ederek Rusya’ya işaret etmişti. Fakat Ukrayna hava kuvvetleri düşürülen aracın Ukrayna hava kuvvetlerine ait olduğunu doğruladı.

‘İSTENMEYEN DURUMLARI ÖNLEMEK İÇİN’

Ukrayna hava kuvvetlerinden yapılan açıklamada, ‘istenmeyen durumları önlemek’ amacıyla TB2’nin vurulduğu kaydedildi. Hava kuvvetleri, TB2’nin yerel saatle 20.00 sıralarında kontrolden çıktığını ve vurulması kararı alındığını duyurdu.

SİHA’nın vurulması sırasında bir yaralanma olmadığı, ‘büyük olasılıkla bir teknik sorun’ çıktığının düşünüldüğü de ifade edildi. Olaya ilişkin çok sayıda video sosyal medyada paylaşılırken, Kiev’deki askeri birimi yöneten Serhiy Popko, TB2’nin düşürüldüğü Solomyanskyi bölgesinde bir binada çıkan yangının da kontrol altına alındığını söyledi.

BİR GÜN ÖNCE ‘PUTİN’E SUİKAST GİRİŞİMİ’ YAPILDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Bu olaydan bir gün önce Rusya’nın başkenti Moskova’da da Kremlin yakınlarında bir insansız hava aracı düşürüldü. Moskova, bu olayın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir suikast girişimi olduğunu iddia etti. Perşembe günü konu ile ilgili konuşan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov olayın arkasında ‘şüphesiz’ ABD’nin olduğunu söyledi.

Kremlin bu iddiaya ilişkin bir kanıt ortaya koymazken, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby bunun ‘delice bir iddia’ olduğunu belirtti. Ukrayna da Moskova’nın suikast girişimi iddiasını reddetti ve Kremlin’in savaşı şiddetlendirmek için bu olayı sahnelediğini ileri sürdü. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir