Ukrayna’dan 3 tahıl gemisi daha yola çıkacak

Posted by

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve besin unsuru yüklü gemilerden üçünün yarın seyre başlamasının planlandığını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Hulusi Akar Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile farklı başka görüştü. Görüşmelerde, tahıl sevkiyatı konusundaki çalışmalar ve son durum hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Görüşmeler ve tahıl sevkiyatıyla ilgili soru üzerine Akar, 22 Temmuz günü İstanbul’da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletlerarasında “Tahıl ve Yiyecek Unsurlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi” imzalandığını ve İstanbul’da Müşterek Uyum Merkezi’nin kurulduğunu hatırlattı.

Sistemin sıkıntısız işlemesine yönelik Rusya, Ukrayna ve BM yetkilileri ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Akar, “Merkezdeki ağır çalışma ve uyum sonucunda yarın Ukrayna limanlarından 3 geminin tahıl sevkiyatı kapsamında seyre başlaması planlanıyor. Bununla birlikte boş bir geminin de İstanbul’da denetlenerek Ukrayna’ya hareket etmesi beklenmektedir” diye konuştu.

Çalışmalar kapsamında Ukrayna limanlarından çıkan birinci gemi olma özelliğini taşıyan “Razoni” isimli mısır yüklü gemi, İstanbul’daki denetimlerinin akabinde Lübnan’ın Tripoli Limanı’na gerçek yola çıkmıştı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.