Uzmanı uyardı: 250 erkek çocuktan birinde hipospadias görülebilir

Posted by

Sünnet yaşı, hipopadias ve epispadias hakkında ebeveynlere tavsiyelerde bulunan  Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih Tugay, “Hipospadias hastalığı tedavi edilmediğinde ileride cinsel meselelere ve ereksiyona geçtiğinde penisin aşağı hakikat kıvrılması üzere durumlara yol açabilir. 250 erkek çocuktan birinde hipospadias görülebilir” diye konuştu.

Epispadias hastalığı hakkında da bilgiler paylaşan Tugay, “Epispadias hastalığı, yeni doğan erkek bebeklerde üretra denilen olağan penis ucu yerine (glans) penise kadar olan rastgele bir yerde açılmasıdır. Erkeklerde 5 kat daha sık görülen epispadias hastalığı yaklaşık 30 bin doğumda bir görülebilir. Epispadias hastalığı güç ve karmaşık bir hastalıktır” açıklamasında bulundu.

ERKEN MÜDAHALE ÖNEMLİ

Prof. Dr. Tugay, erken müdahalenin bu anomalide çok kıymetli olduğunu lisana getirerek şunları söyledi:

“Çocuk doğduğunda birinci muayenede fark edilip teşhisi için detaylı fizik muayene yapılır. Karın ultrasonografisi yapılan çocuğun idrar yolu sisteminde doğumsal bozukluk olup olmadığı da denetim edilir. Bebeklerde simfizis pubis denilen ön kemiğin ayrık olması durumunda birinci 24 saat içinde ameliyata alınarak kemiğin yakınlaştırılması daha kolay olmaktadır.”

TEDAVİ YÖNTEMİ

Anomalilerin tedavi tekniklerine ait açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Melih Tugay, “Hipospadias hastalığı ameliyat ile düzeltilebilmektedir. Hipospadias hastalığında bebek, cinsel kimliğini tam öğrenmeden cerrahi müdahale yapılmalıdır. Bebeğin ikinci bir ameliyat daha geçirmemesi ismine sünnet ile birebir vakitte yapılabilir. Ameliyat günübirlik bir cerrahi müdahale olması sebebi ile hasta tıpkı gün taburcu olabilir. Epispadias tedavisi hastanın hangi epispadias hastalığını taşıdığına nazaran ameliyat edileceği ve kaç operasyon geçireceğine karar verildikten sonra başlanır. Epispadias hastalığının tedavisinde, dış genital organı form ve işlev olarak olağan işleyişine getirmek amaçlanır” bilgilerini paylaştı.

DAHA EVVEL BAŞARISIZ OLMUŞ BİR AMELİYAT NASIL DÜZELTİLİR?

Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih Tugay, hipospadias ve epispadias hastalığında teşhisin, hakikat kıymetlendirme sonucunda koyulması ve tedavinin uzman tabip tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Başarısız olmuş bir hipospadias ameliyatının yenilenmesinin deneyimli tabipler için bile güç bir ameliyat olabileceğiniz tabir etti.

Bu bahiste anne ve babalara ikazda bulunan Prof. Dr. Melih Tugay, bebeklerde meydana gelebilen doğumsal bozuklukların vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayarak kelamlarını tamamladı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.