Uzmanından ‘tatilde uyumayan bebekler’ için reçete

Posted by

Seyahat ve tatiller bebeklerin rutinini bozacağından uyku sistemleri değişebiliyor. Kimi çocukların yeni ortamlara ve süreçlere adaptasyonu daha kolay olur ve uykuları konuttaki üzere devam ederken, kimilerinde ise farklı ortamlar, ısısı ve nem değişiklikleri üzere faktörler uyku bozukluklarına neden olabiliyor.

“RUTİNİ UYGULAMAYA DEVAM EDİN”

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Merve Lider, tatile çıkmadan bir hafta evvel, çocukların uykularını almış ve düzgünce dinlenmiş olduğundan emin olunması gerektiğini söz etti.

Başkan, “Tatildeki uyku ortamınızı konuttaki uyku ortamına en yakın ve uyumlu olacak formda hazırlamalısınız. Örneğin meskendeki sevdiği oyuncağı, yastığını, uyku arkadaşını yanınızda götürebilirsiniz. Yemek saatleri, dinlenme saatleri, ahenge ve uyanma saatlerinde rutinini uygulamaya devam edin ve uykuya geçişini rahat olsun” değerlendirmesinde bulundu.

“PUSETİN ÜSTÜNÜ BÜSBÜTÜN ÖRTMEYİN”

Uyuma saati kadar uyanma saatlerinde de mümkün olduğunca standart tutmaya çalışılması gerektiğine işaret eden Lider, şunları aktardı:

“Bebeğinizi katiyetle otel odasına kapanıp uyutmaya uğraşmayın. Küçük bebeklerinizi rutininizi yapıp pusete koyup, dışarıda da uyutabilirsiniz. Pusetin üstünü büsbütün örtmeyiniz. Çünkü aslında sıcak olan hava, pusetin üzeri büsbütün örtüldüğünde daha da artacak ve sıcaktan ötürü bebeğiniz uyuyamayacaktır. Bunun yanında önemli bir güvenlik meşakkati da oluşturabilir.”

“SAKİN MÜZİKLER SÖYLEYİN”

İki yaşın üzerindeki çocuklarda ise uyku saatinde dikkatini dağıtacak ve gürültülü ortamlardan uzaklaşmak gerektiğine dikkati çeken Lider, “Yaz uzunluğu yazlığınızda olacaksanız ve bebeğinize kendi başına uyutmayı öğretmek ve yazlıkta da bu tertibi devam ettirmek daha kolay olacaktır. Şayet konutta çocuğunuz sizinle tıpkı odada uyumuyorsa, gittiğiniz yerde de bunu sağlamaya çalışın” açıklamasını yaptı.

Başkan, “Bebeklerin daha rahat uyuması için sakin müzikler söylemek, göğüste uyumasını alışkanlık haline getirmemek, rahatlatıcı masaj yapmak, ılık bir duş aldırmak, tok olduğundan üzere faktörler tesirli olmaktadır” sözlerini kullandı.

“SABIRLI DAVRANIN”

Tatilde büyük ihtimalle uyku tertibinin konuttaki üzere olmayacağını ve kesinlikle zorlanmaların yaşanacağını aktaran Lider, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ebeveynler bebeklerinin uyku tertiplerini oluşturmaya çalışırken sabırlı davranmalı kendileri de rahat olmalıdır. Bebeğiniz olağanda sizinle uyuyorsa, tatilde açık havada uyutmak için ısrar etmeyin. Güneşlenmesi için sabah ve akşam üstü saatlerini tercih edin.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.