Vahit Kirişci, Macaristan Tarım Bakanı Nagy ile bir ortaya geldi

Posted by

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Macaristan Tarım Bakanı Istvan Nagy bugün Memleketler arası Arıcılık Kongresi öncesinde İstanbul Kongre Merkezi’nde bir ortaya geldi.

Görüşmede Türkiye ve Macaristan ortasındaki tarım eserlerindeki ticari ilgi ele alındı.

“Macaristan, Türkiye’nin gerçek dostudur”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin coğrafik yapısının ve bitki örtüsünün arıcılığa son derece uygun olduğunu belirterek, Dünyada bilinen nektarlı bitkilerin 3’te 4’ü ülkemizde bulunmaktadır. Tüm Avrupa kıtasında 12 bin bitki çeşidi varken, ülkemizde yaklaşık 3 nini endemik olmak üzere 10 bin bitki çeşidi bulunmaktadır. FAO datalarına nazaran, ülkemiz koloni varlığı ve bal üretimi açısından dünyada Çin’den sonra 2. sırada yer almaktadır. Emsal halde ülkeniz de hem koloni varlığı hem de bal üretimi olarak Avrupa’nın sayılı ülkeleri ortasında yer alıyor. Ülkenizdeki gerek biyoçeşitliliğin korunması gerekse de yaban hayata verilen değer, arıcılığın gelişmesi için Macaristan’a büyük avantaj sağlıyor. Sizin daha evvelki pek çok konuşmanızdan da aşina olduğum üzere; arılar olmadan dünyada hayat olamaz ve güçlü bir tarım için de arıcılık kesimine büyük gereksinim duyuyoruz. Macaristan’ı, Türkiye’nin gerçek dostu ve müttefiki olarak görüyoruz.

“Stratejik ortaklığımızı geliştirmekte kararlıyız”

Stratejik ortaklığımızı halkımızın faydasına olabilecek her alanda daha da geliştirmeye kararlıyız. Sizlerin de bildiğiniz üzere, ülkelerimiz ortasındaki dostça bağlantılar; tarihten gelen bağlar ve kültürel yakınlık, NATO, AB ve Türk Devletleri Teşkilatı dahil olmak üzere bölgesel ve milletlerarası platformlarda iş birliğimiz çerçevesinde olumlu ilerlemektedir. Başkentte Türk Devletleri Toplantısı’nda gözlerimiz bakanımızı aradı lakin oraya katılamadı. Ayrıyeten, Macaristan’ın Türkiye’nin AB üyelik sürecine verdiği takviyesi de takdirle karşılıyoruz. Bu takviyenin Türkiye-AB münasebetlerinin gelişmesine katkı sağlamasını umuyoruz.dedi.

“Tarımsal ticaretimizin düzgün noktalara gelebileceği inancındayım”

Bakan Kirişci, Ekonomik ve ticari bağlar iş birliğimizin değerli bir modülüdür. Ülkelerimiz ortasındaki genel ve ziraî ticaret hacmi yıllar içerisinde stabil seyretmekle birlikte, gerçek potansiyeli yansıtmamaktadır. 2020 yılında toplam ticaret hacmimiz 2 milyar 733 milyon dolarken, 2021 yılında toplam ticaret hacmimizin 3 milyar 44 milyon dolara ulaştığını gözlemliyorum. Tarımın hissesi ise epey düşük düzeyde. Ziraî hacmimizin hissesi genel içerisinde yalnızca yüzde 4.7. Karşılıklı gayretlerimiz ile ziraî ticaretimizin daha da yeterli noktalara gelebileceği inancındayım. Bu bağlamda, yaş ve konserve meyveler ile sebzeler, sert kabuklu meyveler ve kuru meyveler üzere kaliteli eserlerimizin Macar pazarlarında daha fazla yer alması isteğindeyim. diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.