YSK Reddetmişti: İçişleri Bakanlığı ‘Erken Sonuçlardan’ Vazgeçmiyor

İçişleri Bakanlığı’nın, seçim sonuçları için kendi modülünü hazırlaması ve sonuçları erken öğrenme çabası, YSK tarafından reddedilmişti. Bakanlık, polis ve jandarma ekiplerinden alınacak sandık sonuçlarının excel dosyası halinde GAMER’e kaydedilmesine karar verdi.

İçişleri Bakanlığı’nın tepki çeken ‘paralel sonuç’ çabası YSK tarafından kabul edilmemişti.

Polis ve jandarmadan sonuçlar alınacak

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; 81 ilde GAMER’den sorumlu vali yardımcıları ve GAMER müdürleri toplandı. İller İdaresi Genel Müdürü Selçuk Aslan, GAMER Başkanı Hakan Kafkas, Bilgi ve Teknolojileri Genel Müdürü Kurumsal Uygulamalar Daire Başkanı Barkın Cansız başkanlığında yapılan toplantıda, YSK’nın reddi ve kamuoyundaki itirazlardan ötürü e-sistem üzerinden girişlerin yapılamayacağı belirtildi.

Bu nedenle sandıklardan polis ve jandarma marifetiyle alınan bilgilerin excel formatında Ankara GAMER’e gönderilmesi yönünde talimat verildi.

Uygulamadan rahatsız olan bürokratlar “Anayasa gereği seçim işlerini gözetim, denetim ve yürütme görevi YSK’ya verilmiştir. YSK’nın görevlerine, pusulaların toplanması sayılması ve sonuçların ilanı dahildir. Bakanlığın böyle bir tasarrufta bulunması manidar” diye düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir