ABD: Refah Sınır Kapısı’nın bugün açılacağıyla ilgili bilgi aldık

İsrail’deki ABD Büyükelçiliği, sosyal medya platformu X üzerinden bir açıklama yaparak, Gazze-Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın bugün yerel saatle 10’da açılacağıyla ilgili bilgi aldıklarını bildirdi. Açıklamada, “Eğer sınır açılırsa, yabancı vatandaşların Gazze’den ayrılması için ne kadar süreyle açık kalacağını bilmiyoruz” denildi.

Büyükelçiliğin internet sitesinde paylaştığı ilgili güvenlik uyarısında, ‘pek çok kişinin sınırın açılması durumunda sınırdan geçmesinin beklendiği, Mısır’a girmek isteyen ABD vatandaşlarının sınırın iki tarafında da olası kaotik ve düzensiz bir ortam ile karşılaşmayı beklemesi gerektiği’ ifade edildi. Bölgedeki güvenlik ortamının ‘tahmin edilemez’ olduğu ifade edilen açıklamada, “Sınıra doğru gitmeyi ya da geçmeyi seçmeden önce kişisel güvenlik ve emniyetinizi değerlendirmelisiniz” denildi.

GUTERRES, SINIR KAPISINDAYDI: TIRLAR BİR AN ÖNCE GAZZE’YE GİTMELİ

Gazze için bugün Mısır’ın başkenti Kahire’de bir Barış Zirvesi düzenlenecek. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antoni Guterres, 20 Ekim Cuma günü Refah Sınır Kapısı’na gelerek bir basın açıklaması yapmış, yardım tırlarının olabildiğince hızlı bir biçimde Gazze’ye doğru hareket etmesi gerektiğini söylemişti. Her gün anlamlı sayıda tırın Gazze’ye girmesi gerektiğini söyleyen Guterres, “Yardım sevkine getirilen şartları kaldırılması için tüm taraflarla aktif bir şekilde görüşüyoruz” ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx