Avrupa’nın en çok aranan kadınıydı: Terörist elebaşı 30 yıldır şehrin merkezinde saklanıyormuş

Avrupa’nın en çok aranan terör örgütü liderlerinden 65 yaşındaki Daniela Klette önceki gün Almanya’nın başkenti Berlin’de Türklerin yoğun yaşadığı Kreuzberg’de yakalandı. Düzenlenen operasyonla kıskıvrak yakalanan kadının nasıl saklandığı ve diğer detayları da Alman medyasında ifşa oldu.

Kasım ayında bir ihbar üzerine başlatılan operasyonda Alman yetkililer mutlu sona ulaşırken Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun üst düzey ismi olan Klette’nin yabancı pasaportu olduğu ve farklı bir isimle yaşamını sürdürdüğü açıklandı. Polis baskını sırasında Klette’nin polisle çatışmaya girmediği de aktarıldı.

Aşağı Saksonya Eyaleti polis müdürü Friedo de Vries, kadının kimliğinin parmak iziyle doğrulandığını açıklarken evde yapılan aramalarda silah bulunmazken, tabancaya uyumlu mühimmat ve iki şarjörün ele geçirildiği duyuruldu.

Klette ile birlikte Ernst-Volker Staub ve Burkhard Garweg, Almanya’nın kuzeyinde 1999 ile 2016 yılları arasında bir dizi soygun gerçekleştirmiş ve cinayete teşebbüste bulunmuştu. Grubun en az 12 soygunla ilişkili olduğu tahmin edilirken saldırıların örgütün yeraltında yaşamasını finanse etme amacında olduğu ve herhangi bir siyasi temeli olmadığı düşünülüyor.

De Vries, “Uzun yıllardır kendimize bir insanın 30 yıl boyunca yeraltında yaşamayı nasıl başardığını soruyoruz, elbette Bayan Klette ile konuşabildiğimizde cevaplar almayı umuyoruz” dedi.

1998 YILINDA FESHEDİLMİŞTİ

Savcı Clemens Eimterbaumer, Klette’nin kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında hiçbir şey söylemediğini, ancak düşündükleri kişi olmadığını da belirtmediğini söyledi. Eimterbaumer’in ofisinin yürüttüğü soruşturma, Kızıl Ordu Fraksiyonu üyeliğiyle ilgili terör suçu iddialarını kapsamıyor.

Kızıl Ordu Fraksiyonu, Vietnam Savaşı’nı protesto eden Alman öğrenciler tarafından kurulmuş ve 34 kişinin ölümüyle ilişkilendirilmişti. Örgüt 1998 yılında kendini feshettiğini ilan etmişti.

TÜRK KOMŞUSU ANLATTI

Alman Bild gazetesine konuşan bir komşusu, “Gerçekten çok ama çok iyi biriydi. Bir köpeği vardı, beyaz ve büyüktü. O terörist miymiş? Buna inanamıyorum, tam bir şok içindeyim” dedi.

Klette’nin komşusu olan Veli Ergün de Bild gazetesine konuştu, “Kendisini Claudia diye tanıtıyordu, çok cana yakındı ve her zaman köpeğiyle çıkıyordu” dedi. Bir diğer komşusu Hülya Durak da, “O ve partneri çok dost canlısıydı ve her zaman selamlaşırdık” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx