Batman’da Şeyh Said açıklaması: Zimanê xwe yên qirêj ji nirxên me vekişînin

Batman Emek ve Demokrasi Platformu, Şeyh Said’in hedef alınmasına ilişkin Yılmaz Güney Parkı’nda basın açıklaması yaptı. “Dest û zimanê xwe yên qirêj ji nirxên me vekişînin” (Kirli ellerinizi ve dilinizi değerlerimizin üzerinden çekin) pankartının açıldığı açıklamaya Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi, Emek ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Demokratik Bölgeler Partisi İl Örgütü, Batman Barosu katıldı.

‘SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Yılmaz Güney Parkı’nda konuşan Eğitim Sen Batman Şubesi Başkanı Ramazan Bilmez, hak mücadelesi yürütmüş olan Şeyh Said ve yol arkadaşlarının üzerinden Kürt halkının değerlerine yönelen ırkçı saldırıları kabul etmeyeceklerini belirtti.

Bilmez, Şeyh Said ve yol arkadaşlarının tıpkı Seyit Rıza, Nuri Dersimi gibi Kürt halkının önemli değerlerinden olduğunu belirterek, “Bir bulvara ismi verilmesi üzerinden Şeyh Said ve yol arkadaşlarının aziz hatırasına yönelik ırkçı-şovenist, saldırgan ve gerçekdışı açıklamalar kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

İNKÂR POLİTİKASI

Türkiye’de inkar, imha ve asimilasyon politikalarından kaynaklı temel sorunların çözülemediğini kaydeden Bilmez, “Savaşın tırmandırıldığı, şiddet politikalarının yaşamın her alanına yayıldığı, demokrasinin, hukukun, temel insan hakları ve özgürlüklerinin rafa kaldırıldığı bir süreci hep beraber yaşıyoruz. Savaşların sürdüğü bu topraklarda barış, eşitlik, adalet, özgürlük, demokrasi ve Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yollarla çözümü için mücadele ederken Kürt halkının değerlerine de sahip çıkacağız. Güneş balçıkla sıvanmaz. Hak mücadelesi yürütmüş olan Şeyh Said ve yol arkadaşları üzerinden Kürt halkının değerlerine yönelen ırkçı-şoven saldırıları kabul etmiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx