Ethereum’da Dencun Rüzgârı: Bu 5 Altcoin’i Uçurdu!

Ethereum Blockchaini ağındaki Layer-2 DeFi platformları, geçtiğimiz hafta boyunca güçlü bir ağ etkinliği göstererek DeFi tokenlarında güçlü bir fiyat artışına yol açtı. Bu durum, Ethereum’un ağ güvenliği, ölçeklenebilirlik ve işlevsellik açısından büyük iyileştirmeler getirecek olan Dencun yükseltmesi için vites yükseltmesiyle ortaya çıktı.

Ethereum güncellemesiyle coinlerde yükseliş

Geçen hafta Unsiwap duyurusunun ardından Defi tokenları, özellikle Ethereum Layer-2 ölçeklenebilirlik platformuyla ilişkili olanlar olmak üzere AI tokenlarından ilgi odağı oldu. güçlü fiyat artışlarına ve alım satım faaliyetlerine tanık olan en iyi DeFi tokenlarından bazıları arasında $UNI, $COMP, $COTI, $SUSHI ve $AAVE yer alıyor.

Son zamanlarda çoğunluğa katılan Mantle (MNT), son 24 saat içinde %20 kazanç kaydetti. Basın zamanı itibariyle Mantle, 3 milyar doların üzerinde piyasa değeriyle 0,95 dolardan işlem görüyor ve 24 saatlik işlem hacmi %200 artışla 175 milyon doların üzerine çıktı.

MNT, önemli bir gelişmeye tanık oluyor

Mantle Network’ün en önemli özelliklerinden biri Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumluluğu hedeflemesidir. Modüler mimarisi, işlem yürütme, veri kullanılabilirliği ve işlem kesinliğini ayrı modüllere bölerek, bireysel yükseltmelere ve en son gelişmelerin entegrasyonuna olanak tanır. Mantle (MNT) önemli bir genişlemeye tanık olurken, mETH (Mantle Staked ETH) olarak 1,5 milyar doların üzerinde Ethereum stake etmiştir. Sonuç olarak, mETH stakerları için cazip airdroplar sağlamayı planlıyor.

Ethereum Dencun yükseltmesi L2’lere fayda sağlıyor

Ethereum’un iddialı girişimi “The Surge “ın önemli bir bileşeni olan Dencun yükseltmesi, ağın verimliliğini ve işlevselliğini artırmayı amaçlayan bir dizi Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) getiriyor. Ethereum’un ölçeklenebilirliği için çığır açan bir gelişme olan Proto-Danksharding’i tanıtan EIP-4844 kayda değer bir öneme sahiptir.

EIP-4844’ün en önemli özelliklerinden biri, layer-2 (L2) ağlarındaki kullanıcılar için işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltan ve sonuç olarak Ethereum’un işlem hacmini artıran yeni bir işlem türü olan “blob taşıyan işlemlerin” sunulmasıdır.

Bu gelişme neye işaret edecek?

Ethereum Layer-2’lerde ücretlerdeki bu önemli düşüşün, gas ücretlerinin azaltılmasında önemli bir dönüm noktası olması ve L2 zincirlerini hem merkezi olmayan uygulama (dApp) geliştiricileri hem de kullanıcılar için cazip bir seçenek haline getirmesi bekleniyor. Sonuç olarak, layer-2’ler çekicilik ve benimsenme açısından alternatif layer-1 çözümlerini geride bırakacak şekilde konumlandırılmıştır. Dencun yükseltmesinin sonuçları tüm Ethereum ekosisteminde yankı bulacak ve merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarını, oyun platformlarını ve diğer çeşitli sektörleri etkileyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx