Finlandiya, Rusya sınırını tamamen kapatıyor

Finlandiya Dışişleri Bakanı Elina Valtonen, Rusya sınırından Finlandiya’ya geçen sığınmacılarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Elina Valtonen yaptığı açıklamada, komşusundan sığınmacı akınının devam etmesi halinde, Finlandiya’nın Rusya sınırını kapatabileceğini açıkladı.

Kasım ayında, Avrupa Birliği için geçerli seyahat belgeleri olmayan 600’den fazla kişi Rusya üzerinden Finlandiya’ya geçmişti. Helsinki bu göçü durdurmak için birkaç geçişi kapatırken, Moskova’yı göçmenleri yönlendirmekle suçladı. Kremlin bu suçlamaları reddetti.

9 GEÇİŞ NOKTASINDAN 4’Ü KAPATILMIŞTI

Finlandiya, ülkeye yönelik sığınmacı akınını durdurmak için Rusya ile olan sınırındaki 9 geçiş noktasından 4’ünü 18 Kasım itibarıyla kapatma kararı almıştı.

Geçtiğimiz günlerde Finlandiya Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Riikka Purra benzer açıklamalarda bulunmuştu. Purra, “Kapatma kararının sınırdaki durumu sakinleştirmeye yardımcı olamaması halinde bir sonraki adımı atmak için çok düşük bir eşiğimiz var. O adım da tüm doğu sınırını kapatmak ve sığınma taleplerini doğu sınırından uzakta yoğunlaştırmak.” ifadelerini kullanmıştı.

 

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx