Swarovski’nin akıllı dürbünü baktığınız kuşları tespit ediyor

Tek yapmanız gereken, teçhizatı bir kuşa doğrultmak, manzaranın odakta olduğundan emin olmak ve ardından bir işlem düğmesine basmak. Birkaç saniye içinde sistem, Merlin Kuş Kimliği veritabanından alınan verileri kullanarak görüşünüzün üzerine bir kuşun adını yerleştirecektir.

Bu, 9.000’den fazla türün etiketlendiğini gösteriyor ve hatta söz konusu kuşun beklenmedik bir yerde olup olmadığı konusunda kesinlik derecesini bile bilmenizi sağlayacak. Ve eğer bu dürbünlerin sahip olduğu tek özellik bu olsaydı, satın almayı haklı çıkarmak için yeterli olurdu, ama bu, bu şeylerin yapabileceklerinin yalnızca başlangıcı.

Swarovski’nin akıllı dürbünü baktığınız kuşları tespit ediyor

Göz mercekleri arasında, çeşitli özellikler arasında geçiş yapmanızı sağlayan, kamerada bulabileceğinize benzer bir fonksiyon tekerleği de bulunuyor. Buna, yerleşik Mammal, Dragonfly ve Butterfly ID veitabanlarına bağlanan bir Wildlife ID sürümü de dahil. Ayrıca, eşleştirilmiş bir akıllı telefona resim ve video göndermenize olanak tanıyan bir kamera da var; bu da benzer şekilde masrafı haklı çıkaracak kadar yeterli.

Ancak sistem aynı zamanda gelecekte ihtiyaç duyabileceğiniz özel veritabanları için alan içeren odaklama tekerleği ile genişletilebilir olacak şekilde de tasarlanmış. Örneğin, yıldızlar için bir veri tabanı oluşturmak veya havacılık tutkunlarının yukarıda uçan şeyin markasını ve modelini tespit edebilmeleri için uçak türleri için bir veri tabanı oluşturmak bir fikir olabilir. Ayrıca, bulduğunuz bir şeyi başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanıyan keşif paylaşımı özelliği de var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx