Tekstilde Türkiye modası yükseliyor

Paris Expo Porte de Versailles Sergi Merkezi’nde düzenlenen fuarı, 3 gün boyunca dört bir yanından profesyonel ziyaretçilerin ziyaret etmesi bekleniyor.

 Kumaş ve aksesuar sektörünün dünyadaki buluşma noktalarından biri olan Texworld Evolution Paris’in Türkiye Milli Katılım organizasyonunu İstanbul Ticaret Odası (İTO) yapıyor. Bu alanda 76 firma tanıtımlarını yaparken, bireysel olarak ise 21 firma fuara katılıyor.

  ALICILAR FUARA İLKBAHAR-YAZ 2025 KOLEKSİYONLARI İÇİN GELDİ

 İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yaptığı açıklamada Texworld Paris’in moda endüstrisinden binlerce katılımcıyı yılda iki kez Paris’te bir araya getirdiğini söyledi.

 Türkiye’nin moda endüstrisinin en önemli tedarik noktaları arasında bulunduğunu kaydeden Avdagiç, “Tekstilde Türkiye modası yükseliyor. Paris’te Türk firmalarının en kreatif ve kaliteli ürünlerini geniş bir ürün yelpazesi ile sunmalarından memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

 Avdagiç, Türkiye’nin tekstil ve hammaddeleri ihracatının 2023 yılında 11,6 milyar dolar olduğunu hatırlattı. Avdagiç, “Tekstil ve hammadde ihracatımızda 27 AB ülkesinin payı yüzde 40’a yakın. Tekstilde en önemli ilk üç pazarımız ise İtalya, Almanya ve ABD” bilgisini verdi.

 Texworld Paris’in moda sektöründe Avrupa’nın önemli vitrinleri arasında bulunduğuna dikkati çeken Avdagiç, “Tekstil ve hazır giyim endüstrileri değer zincirinde yer alan Türk firmaları Avrupa moda sektöründe önemli bir rol oynuyor. Bugün bulunduğumuz fuar da bu rolün altını çiziyor. Gerek İTO’nun düzenlediği Türkiye milli katılım alanında gerekse fuara bireysel katılan Türk firmaları, ilkbahar-yaz 2025 koleksiyonlarını geliştirmek isteyen küresel alıcılara, inovatif üretim uzmanlığını sergiliyor.” diye konuştu.

 “AYAK UYDURAMAYANLAR, YARIŞTAN DÜŞECEK”

 İTO Başkanı Avdagiç, her sektörde olduğu gibi tekstil ve hazır giyim sektörlerinde markalaşmanın önemine vurgu yaptı. Avdagiç, “Markalaşma ve katma değerli üretim, ihracatçımızın tek çıkış yolu. Bizi en çok gururlandıran unsur, firmalarımızın katma değer üretebilme kabiliyetidir. Bütün kapasitemizi bu stratejiye yönlendireceğiz. Lojistik imkanımızı devreye alarak, nitelikli yatırımı ülkemize çekmeye odaklanmalıyız. Çünkü içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli özelliği, daima yenilikçilik, daima ileri teknoloji, daima yeni tasarımdır. Buna ayak uyduramayanlar, yarıştan düşecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Son yıllarda dünyada öne çıkan yeşil tasarım konseptine de değinen Avdagiç, “Yeşil tasarım bize tekstilde ve tüm sektörlerde sürdürülebilirliği mümkün kılacak bir bakış açısı kazandırıyor. Yeşil tasarım ilkelerini uygulamayı seçen şirketler, atığı azaltmanın, kaynakları yeniden kullanmanın, ürün ve malzemeleri geri dönüştürmenin yollarını bulabilirler” dedi.

“(TEKSTİL İHRACATINDAKİ DÜŞÜŞ) MAÇ DEVAM EDİYOR, BU BİR GÜNLÜK OLAY DEĞİL, UZUN VADELİ BİR STRATEJİ”

Tekstil ihracatındaki düşüşe işaret eden Avdagiç, “Ocak ayında da bir kayıp var. Bu bir yerde duracak. İhracata ilişkin diğer unsurların ihracatçıların lehine dönmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Kızıldeniz’deki yaşanan gerilimin özellikle tedarik kaynağı olarak Çin’i ve Uzak Doğu’yu önceliklendiren firmalar için sıkıntı oluşturduğunu belirten Avdagiç, kalite, performans ve üretim anlamında bugüne kadar çok iyi performans gösteren Türk firmalarının tekrar hatırlanır olduğunu kaydetti.

Avdagiç, Türk ihracatçısının maliyet baskısını hissetmeye devam ettiğinin altını çizerek, “Bizim emek yoğun sektörlerde rakiplerimize göre maliyetlerimiz daha yüksek. Bu bir realite ve bunu dikkate alarak daha kaliteli, katma değeri yüksek, çevreye duyarlı ve teknolojik ürünler yapmalıyız. Avrupa’nın en çok üzerinde durduğu konu geri dönüşüm. Yeni regülasyonlar da geliyor. Bu süreçlere rakiplerimiz adapte oluyor ama maç devam ediyor, bu bir günlük olay değil, uzun vadeli bir strateji. Üreticilerimiz de tüketim noktasına olan yakınlıklarını dikkate alarak avantajlarını korumaya devam edecek. Bu uluslararası fuarlar hem rakiplerini görme hem müşteri beklentilerini anlama açısından önemli bir platform” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx