Trump’ın eski sağ kolundan çarpıcı yorum: Erdoğan ile ilişkisini anlattı

ABD, 5 Kasım’da yapılacak seçim atmosferine girerken Cumhuriyetçilerin adayı olması beklenen eski başkan Donald Trump gündemden düşmüyor…

Trump’ın başkanlığı sırasında bir dönem Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev alan deneyimli diplomat ve siyasetçi John Bolton açıklamalarda bulundu. Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini’ye konuşan Bolton, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump’ın ilişkilerini ve Trump’ın tekrar başkan seçilmesi durumunda yaşanabileceklerini aktardı.

Bolton, “Trump’ın seçilmesi Doğu Akdeniz ve özellikle de Türk-Yunan ilişkileri için ne anlama gelir” sorusuna, “Bu konuda çok endişeliyim çünkü Trump’ın içgüdüsü hemen her durumda mümkün olduğunca dış meselelere müdahil olmaktan kaçınmaktır. NATO içindeki Türk-Yunan anlaşmazlığının tarihi ve bunun İttifak ve Doğu Akdeniz’deki istikrar üzerindeki etkisi Trump’ın çok aşina olduğu bir konu değil. Dolayısıyla şu anda Orta Doğu’da yaşananlar göz önüne alındığında, Trump’ın bunu bastırmanın yollarını arayacağını ve stratejik sonuçlarının ne olacağını, özellikle de aynı anda NATO’dan çekiliyorsa, gerçekten dikkate almayacağını düşünüyorum” dedi.

Bolton, “Dolayısıyla, NATO çerçevesi ortadan kalktığında ve Erdoğan’ın sadece Orta Doğu’da değil, belki Yunanistan ve Balkanlar’da da yeni-Osmanlı olarak tanımlanabilecek istekleri olduğunda, ileride sorun çıkacağından ve gerçek bir istikrarsızlık yaşanacağından endişe ediyorum. Bence bu, ABD’nin NATO’dan çekilmesinin Avrupa ve Orta Doğu’daki neredeyse kaçınılmaz sonucu. Sonuç olarak, Erdoğan’ın Trump’a birlikte çalışabileceği biri olarak hitap edeceğini ve Trump’ın da bunu kabul edeceğini düşünüyorum. Erdoğan’a karşı davranış biçimi bu olmuştur” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx