Uzmanlar Zorlu Hava Koşulları İçin Uyarıyor: Cildinizi Kışa Hazırlamak İçin Bilmeniz Gerekenler

Dermatologlar, mevsimler değiştikçe cilt bakım ürünlerinin de soğuk hava koşullarına uygun olarak değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Peki bu uyarılara gerektiği kadar uyabiliyor muyuz? 

Buyurun cildimizi bu mevsimde nasıl koruyacağımız hakkında uzmanların söylediklerine  bakalım …

Bu içerik iş birliği içeriyor olabilir.

Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Onedio sorumlu değildir.’

Kaynak: https://nypost.com/2023/10/09/how-to-…

Soğuk sonbahar ve kış koşulları cildinizi kurutabilir, pul pul yapabilir ve kızarıklığa neden olabilir. Hem dışarıdaki kuru hava hem de iç mekan ortamları cildin nemini azaltabilir.

Küresel Eğitim Başkanı Katie Matten, cildimizin soğuk ve rüzgar karşısında ilk savunma hattı olduğunu, bu yüzden cilt bariyerinin sağlıklı ve desteklenmiş olması gerektiğini söyledi.

Cilt sağlığı çevresel faktörlerden etkilendiği için, sıcaklık dalgalanmaları ve hava koşullarına göre cilt bakım ürünlerinizi değiştirmeniz gerekmekte olduğu da tembih ediliyor.

Silver Mirror Facial Bar’ın estetisyeni Rachael Gallo, yazdan sonbahara geçişin donuk ve kuru bir cilt dokusu yaratabileceğini ve kışın, yaza göre daha fazla nemlendirici ürün kullanılması gerektirdiğini belirtti.

Matten ve Erno Laszlo’nun Baş Ürün Sorumlusu Patricia Schuffenhauer, soğuk aylarda cildin direncinin güçlü olması gerektiğini, çünkü rüzgar, yağmur ve karın cilde zarar verebileceğini ve hangi cilt bakım ürünlerinin kullanılması gerektiğini bile etkileyebileceğini söylüyor.

Gallo, kullanılmayan aktif içerikli ürünlerin zamanla etkenliğini kaybedebileceğini ve mevsimsel olarak değiştirilmesinin taze ve etkili bileşenler sağlayacağını belirtti.

Kışın cilt bakımında temizleyici ve nemlendirici önemlidir. Sıcak aylarda jel veya köpük bazlı temizleyici kullanılmalı, soğuk aylarda ise ekstra nem için kremli ve süt bazlı temizleyicilere geçilmelidir.

Soğuk aylara geçerken, nemlendiricilerinizi inceden kalına doğru kullanın. C Vitamini içeren kalın krem bazlı nemlendiriciler cildi korurken, yüksek yağ içerikli yüz losyonları da etkili olabilir.

C vitamini içeren nemlendirici ürünlerine buradan göz atabilirsiniz.

Schuffenhauer, yağlı cilde sahip olsanız bile, yağ üretimini dengelemek ve dudak çatlaklarını önlemek için nemlendirici balsam kullanmanız gerektiğini belirtiyor. Sert temizleyicilerin cildin nemini alabileceğini, bu yüzden nazik bir temizleyici kullanmanın önemli olduğunu vurguluyor. Ürünleri hafif nemli cilde uygulamanın nemi korumaya yardımcı olacağını ekliyor.

Dudak balsamları için sizi şuraya alabiliriz

Schuffenhauer, temizlikten sonra nemlendirici bir esans veya tonik kullanmayı, ardından zengin bir nemlendirici ve bir SPF ürünü ile ritüelini tamamlamayı tercih ediyor. Unutmayın, güneş kışın da UV ışınları yaymaktadır.

Cildinizi kışa hazırlamak için gerekli ürünlere buradan göz atabilirsiniz.

Gallo; “Kışın cildinizi nemli ve dolgun tutmak için hyaluronik asit ve laktik asit gibi nemlendiricileri kullanın. Soğuk rüzgarların neden olduğu kızarıklığı azaltmak içinse niasinamid gibi antienflamatuar bileşenler kullanmayı deneyin.” diye de bizleri uyarmıştır.

Soğuk havalarda, salisilik asit ve retinol gibi sert cilt bakım ürünlerini kullanmaktan kaçınılmalıdır, çünkü hava koşulları yüzümüzü zaten etkilemiştir.

Schuffenhauer, soğuk hava koşullarında cildi korumak için losyon ve nemlendiricileri öneriyor. Bunlar, cildi esnek ve yatışmış tutmada önemli. Shea yağı, bitkisel yağlar ve cildin nem seviyesini korumayı teşvik eden skualan ve jojoba gibi yağ asitleri popüler seçeneklerdir.

Uzmanlar SPF’nin yıl boyunca önemini vurguladı. Yeni bir cilt bakım rutinine geçiş yaparken, cilt kimyasının kişiye özel olduğu ve yeni ürünleri yavaşça test etmenin cilt tahrişi veya patlamaları önleyeceği belirtildi.

“Çok sayıda yeni ürün denemek çekici olabilir, ancak her seferinde sadece bir tane deneyin. Böylece, cildinizde olumsuz bir yan etki oluşursa, sorumlu ürünü kolayca tespit edebilirsiniz.”

Gallo, kötü bir cilt reaksiyonunu önlemek için daha hafif bir eksfoliyana geçiş yapmayı ve kış rutinine uyum sağlamak için peeling işlemini değiştirmeyi öneriyor.

“Balkabağı, kışın hafif ve etkili bir peeling bileşenidir. İki hafta boyunca haftada üç kez kullanın ve ardından yeni serumunuz ve nemlendiricinize geçin.”

Peki sizin bu bakım önerilerinden yaptıklarınız hangileri?

Yorumlarda buluşalımm…??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx